Розслідувачі відтворили останні дні життя фоторепортера Макса Левіна, страченого росіянами
Колеги Левіна з «Репортерів без кордонів» реконструювали більшу частину подій, які відбувалися з українським фотографом до загибелі.
Колеги Левіна з «Репортерів без кордонів» реконструювали більшу частину подій, які відбувалися з українським фотографом до загибелі.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
13 березня російські військові стратили українського фотокореспондента Макса Левіна після допитів і, можливо, тортур, стверджується у розслідуванні «Репортерів без кордонів» (RSF).
Тіло 40-річного Левіна та його друга й охоронця, військового Олексія Чернишова, знайшли першого квітня в районі села Гута-Межигірська в 30 кілометрах на північ від Києва. Слідчі тоді повідомили, що фотографа було застрелено трьома пострілами зі стрілецької зброї — один у груди, два в голову.
Двоє представників RSF — розслідувач Арно Фроже та воєнний репортер Патрік Шовель — збирали докази під час візиту до України з 24 травня до третього червня. Обидва працювали з Левіним на Донбасу наприкінці лютого. Їм вдалося реконструювати більшу частину подій, які відбувалися з українським фотографом до загибелі.
10 березня Левін втратив свій дрон біля Мощуна, намагаючись зафільмувати зайняту російськими військами територію — апарат розрядився й упав у лісі. Окупанти помітили Левіна та його супутників і відкрили вогонь, довелося тікати.
13 березня Левін повернувся, виявивши, що частину лісу вже окупували росіяни. Левін попри все хотів знайти дрон, бо вважав знятий матеріал вкрай важливим. О 11:23 він надіслав своїй дівчині голосове повідомлення, питаючи, які новини. Це було останньою звісткою від нього.
Останні дані з GPS-реєстратора його автівки фіксують, що о 12:51 він рухався зі швидкістю 30 км/год лісом на захід у напрямку східних околиць Гути-Межигірської.
Розслідувачі знайшли місце злочину. Поряд досі стояв спалений Ford Maverick Левіна з 14 отворами від куль. За допомогою металошукача виявили кулю, яка, вірогідно, поцілила у фотографа. На місці також знайшли речі росіян зі слідами ДНК: залишки російського сухпайка, сигаретні пачки та інструкції до зброї.
«Фото з місця злочину та огляд свідчать про те, що двох чоловіків, без сумнівів, холоднокровно стратили, вірогідно, перед тим катувавши. Деякі докази, включно з розташуванням тіла Чернишова, вказують на те, що його спалили живцем. Фотографії тіла Левіна та виявлені у землі кулі, заглиблені на 15 сантиметрів, якраз у тому місці, де було знайдено тіло, свідчать, що його, ймовірно, вбили одним чи двома пострілами з близької відстані, коли журналіст вже лежав на землі», — йдеться у звіті.
Вважають, що Левіна та Чернишова вбили солдати 106-ї гвардійської повітряно-десантної Тульської Червонознаменної дивізії, які в той час окупували Мощун. Мешканці згадували бурятів, які входять у 64-ту окрему мотострілецьку бригаду, котра коїла злочини в Бучі.
Автори розслідування висувають два гіпотетичні сценарії страти Левіна та Чернишова.
Левін вийшов із машини, шукаючи дрон, у той час, як Чернишов лишався на пасажирському сидінні. Вони не знали, що їх помітили російські солдати. Левін отримав кулю у груди та впав, Чернишов намагався вийти з машини, але був убитий пострілом у голову. Росіяни підійшли до Левіна та вистрілили в голову, потім облили бензином тіло Чернишова й підпалили. Окупанти забрали особисті речі Левіна, такі як телефон, взуття, документи, бронежилет.
Росіяни зупинили автомобіль, роззброїли Чернишова та змусили Левіна проїхати далі в ліс. Це пояснює, чому машина стояла криво, всупереч тому, як зазвичай акуратно паркувався журналіст, а також те, що він був у окулярах, які вдягав лише за кермом. Потім чоловіків допитували кожного окремо. Щоб змусити їх говорити, почали стріляти, а Чернишова підпалили живцем. Зрештою обох стратили пострілами в голову.
Левін народився 1981 року в Боярці, працював у редакції LB.ua, співпрацював з агенствами Reuters, BBC, TRT World, Associated Press, Hromadske. Мав чотирьох синів.
Після початку російського вторгнення в Україні загинули ще семеро журналістів. Однією з останніх жертв став 32-річний французький відеорепортер Фредерік Леклерк-Імхофф, вбитий уламками снаряда наприкінці травня під Сєвєродонецьком.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті