Поліцейські роздали дві сотні повісток у клубах Києва. Чи це законно?
З перевірених 420 закладів під час комендантської години працювали два.
З перевірених 420 закладів під час комендантської години працювали два.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Цими вихідними поліція Києва провела рейди нічними клубами, загалом перевіривши 420 закладів, — чи дотримуються вони комендантської години — та вручила повістки до військкомату понад 200 особам.
«З усіх перевірених у нічний час працювали два заклади. Виявлено 413 осіб, котрі порушили комендантський час. З-поміж цих громадян комісар перевіряв чоловіків призовного віку на наявність відповідних приписних посвідчень. У результаті 219 чоловікам було вручено повістки до військкомату», — повідомив голова столичної поліції Іван Вигівський.
Також зазначається, що дехто мав при собі наркотики, й проти таких осіб відкрили кримінальні провадження за ст. 309 (виробництво, виготовлення, придбання, зберігання без мети збуту). Ще понад 70 адміністративних протоколів склали за статтями про розпиття алкоголю в заборонених місцях, дрібне хуліганство та злісну непокору законному розпорядженню.
В Україні все частіше трапляються випадки, коли повістки вручають як покарання за правопорушення: за порушення громадського порядку, нетверезе керування автомобілем, секс у громадському місці, невиплату аліментів, нехтування комендантською годиною тощо.
Чимало хто вважає, що така практика принижує українських військових, бо фактично означає, що служіння в лавах ЗСУ — це покарання.
«Бо таке покарання знецінює щоденний ризик тисяч хлопців і дівчат, які добровільно пішли боронити країну. Всі ці п’яні повістки лише знецінюють їх героїзм, перетворюють армію на покарання, а в доповнення ставлять під загрозу життя бійців», — заявив засновник руху UAnimals Олександр Тодорчук, який сам добровільно пішов до війська після 24 лютого.
У Генштабі ЗСУ визнають, що Україна потребує мобілізаційного ресурсу, але вручати повістки порушникам — зайве. Водночас юристи зазначають, що вручення повісток у такий спосіб не є незаконним, йдеться у матеріалі BBC.
«Повістка не є і не може бути формою покарання, але якщо йдеться про військовозобов’язаних, і якщо повістка виписана і вручена належним чином — юридичних порушень тут немає, радше морально-етичні питання», — пояснює Марія Звягінцева, юристка-аналітикиня правозахисної організації «Юридична сотня».
Відповідно до закону, будь-якому військовозобов’язаному громадянину можуть вручити повістку після встановлення його особи. Закон не визначає, де саме можуть вручати повістки. Однак це має робити має лише уповноважена особа — посадова особа центру комплектування, представники органів місцевого самоврядування чи роботодавець військовозобов’язаного.
Звягінцева наголошує, що повістка не означає автоматичну мобілізацію до війська — вона швидше є скеруванням для уточнення облікових даним чи для проходження військово-лікарської комісії. Людину не можуть мобілізувати без медичного висновку.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті