Державна програма з виплати грошей внутрішньо переміщеним особам впроваджена понад чотири місяці тому, але сотні тисяч людей досі не отримали жодної допомоги, йдеться в матеріалі ВВС News Україна.
Історія Оксани з Бородянки
Оксана та її мама-пенсіонерка ховалися у погребі у Бородянці понад місяць. Російські війська розбомбили їхній будинок, він не підлягає відновленню. Жінки виїхали до Хмельницької області у перші дні квітня. Там зареєструвалися як ВПО з надією отримати чотири тисячі гривень за два місяці окупації Київської області та ще дві тисячі — за місяць після неї.
«Вже не можу про це говорити. Не можу більше так принижуватися. Або дайте обіцяні гроші, або офіційно відмовте. На “гарячій лінії” зареєструвала заяву, що гроші жодного разу не одержала. Ну і чекаю. Як жебрак», — каже Оксана.
Увесь цей час жінки живуть у знайомих. Із доходів — лише невелика пенсія мами. Працювати за станом здоров’я Оксана поки що не може.
Як це пояснюють в уряді?
Віцепрем’єрка Ірина Верещук каже, що на виплати внутрішньо переміщеним особам вже витратили понад 17 мільярдів гривень. Вона припускає, що деякі люди не змогли отримали гроші через збій у Дії. За її словами, на гарячу лінію міністерства надійшло понад 250 тисяч звернень від тих, хто реєструвався у цьому застосунку.
Водночас в уряді запевняють, що ця проблема вирішується, і виплати вже отримали 90 з 250 тисяч ВПО, які реєструвалися через Дію.
Заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко визнавав, що не вистачає коштів. Також зазначив, що швидко опрацьовувати усі заявки немає технічних можливостей, особливо у ЦНАПах.
Ще одна причина: кошти розподіляються за пріоритетністю, на першому місці виплати військовим.
«Україна може витрачати для фінансування військових потреб тільки те, що надходить до бюджету з податків та з розміщення ОВДП. На зарплати вчителям, лікарям, на соціальні виплати, до яких належить і допомога ВПО, можуть витрачатися гроші міжнародних партнерів. І навпаки, на потреби військових не може спрямовуватися міжнародна фінансова допомога. Тому якщо ці гроші затримуються, відповідно, можуть бути затримки з виплатами бюджетникам і на соціальні потреби», — пояснює виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
Що радять робити?
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович радить тим, хто реєструвався в Дії та не отримав грошей, звертатись до ЦНАПів чи управлінь соціального захисту і їм будуть виплачені гроші «заднім числом».
Також урядовці радять дзвонити 15-48 і залишати скаргу. Втім, ті, хто це робив, кажуть, що додзвонитися важко й, можливо, краще писати в телеграм за номером 096 078 8433. Там реєструють скаргу і надають відповідь.
Зараз близько 15% населення України є внутрішньо переміщеними особами. Кожен десятий з них не має жодного доходу з початку війни, а ще 35% повідомили, що дохід їхньої родини не перевищує 5 тисяч гривень на місяць.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті