В Україні з’явився ринок бомбосховищ. Скільки коштує укриття
Найактивніше бункери купували власники приватних будинків у квітні-травні.
Найактивніше бункери купували власники приватних будинків у квітні-травні.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24975 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
З початком повномасштабної війни зріс попит на приватні бомбосховища, які купують переважно власники приватних будинків. Про це розповів LIGA.net власник будівельної компанії «БТК Альбатрос» Леонід Бенев’ят.
Кількість Google-запитів щодо бомбосховищ значно зросла. Якщо за січень запит «приватний бункер» загуглили лише 70 разів, то у квітні – вже 1600 разів. З квітня щомісяця кількість запитів стабільно спадала, хоча ще за неповний вересень досягнула показників вересня 2021-го.
Про сплеск попиту свідчать дані майданчику з замовлення послуг Kabanchik. З кінця лютого там зростає кількість замовлень на ремонт укриттів/підвалів, а також облаштування чи копання погребів. У червні кількість замовлень зросла на 100% у порівнянні з березнем. Попит видно і за оголошеннями на сервісі OLX. Десятки компаній пропонують вирити й залити бетонний бункер як у прифронтових містах, так і в тилу.
Багато замовлень стосуються погребів: українці просять викопати яму, залити підлогу бетоном й зробити вентиляцію. Це також стосується і підвалів багатоповерхівок. Майже половина усіх таких замовлень – з Києва. Решта – Київщина, захід і центр країни та Харківщина.
Скільки коштує бункер
За 100 тисяч гривень можна встановити у дворі бункер, щоб пережити обстріл. Це буде лише «залізобетонна коробка», без вентиляції, водовідведення чи додаткових виходів. Встановлення цих елементів може коштувати дорожче за сам бункер.
Невеликий бункер для чотирьох осіб (20 кв. м), який витримає обстріл РСЗВ «Град» коштуватиме 20 тисяч доларів. Йдеться про бункер з бетонним перекриттям 50 см без особливих зручностей, у який треба спускатися драбиною. Такий невеликий бункер робиться за місяць.
Хто купує
Майже завжди замовники – власники приватних будинків далі від міста. Також бункерами цікавляться державні й приватні школи. Втім, з ними поки що все на етапі узгоджень із пожежниками. Найактивніше бункери продавалися у квітні-травні.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті