Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24971 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос». Підтримати | Хто ми такі?
У Вінниці створять єдиний меморіальний комплекс на півночі міста, перенісши плити з Меморіалу Слави на центральній Європейській площі. Проєкт презентували п’ятого жовтня, повідомляє міськрада.
Меморіал Слави у центрі
Історично на Європейській площі Вінниці було розташовано невеликий парк. Перші поховання більшовиків почали з’являтися після 1920 року. Згодом почали перепоховувати останки учасників Другої світової війни. При цьому з’являлися й індивідуальні перепоховання організаторів репресій тощо.
«Тут поховані з почестями й ті, хто забирав хліб у подільських селян, це ми можемо стверджувати, опираючись на архівні документи», — цитує 20minut.ua директора «Музею Вінниці» Олександра Федоришена.
Зараз на території Меморіалу Слави розміщено понад 16 об’єктів, які з’явилися у різний час із 1920 до 2015 року. Цьогоріч у травні тут демонтували центральний пам’ятник з чотириметровими фігурами будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця.
Головний архітектор міста Євген Совінський стверджує, що вже багато років цей об’єкт не розвивається як громадський простір, який міг би бути повноцінним парком, а не цвинтарем.
Крім того, міськрада прагне здійснити деколонізацію пам’яті: позбутися радянського наративу та одночасно вшанувати пам’ять загиблих воїнів Другої світової війни.
«Передусім ми говоримо про розмежування сенсів і смислів, які вкладалися протягом тривалого часу в цю територію. Кількість нашарувань, які зосередились тут, уже досягла критичної маси», — зазначає Совінський.
Меморіал Визволення на околиці
Тому вирішили створити єдиний меморіал, оновивши зони пам’яті Меморіалу Визволення на вулиці Київській.
Первинно це кладовище солдатів і офіцерів-червоноармійців, створене навесні 1944 рок. Саме тут була похована більшість військових, які загинули у боях з німецькою армією. На сьогодні тут спочиває понад 4,1 тисячі осіб.
«Ця зона пам’яті формувалася теж певними етапами. У 1956 році на братських могилах встановили чотири типові надгробки з зазначенням кількості спочилих. У 1972 році тут сформовано меморіальний комплекс авторства скульптора Левицького. До нього входить пілон із зображенням стилізованого меча та гранітна стела з барельєфом скорботної матері. У 80-х до Меморіалу додали плиту із назвами підрозділів, які брали участь у вигнанні нацистів», — розповідає Федоришен.
Новий об’єднаний Меморіал Визволення
Згідно з проєктом, з центрального Меморіалу Слави перенесуть понад 380 металевих плит із викарбуваними на них іменами загиблих у Другій світовій — до Меморіалу Визволення. Їх встановлять на нові гранітні постаменти — 48 «стовпів пам’яті», кожен заввишки 2,5 метра, розмістять півколом у вигляді алеї.
Благоустрій території передбачає, зокрема, капітальне оновлення вже існуючих елементів, влаштування пішохідних доріжок з екологічної плитки, бордюрів, декоративного та спеціального освітлення, створення зелених зон.
На оновлення Меморіалу Визволення буде витрачено 10 мільйонів гривень. Капремонт виконуватиме підрядна компанія «Агропродсоюз».
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті