Рік тому Сальвадор зробив біткоїн офіційною валютою. Який результат?
Ціни почали час від часу дублювати в біткоїнах, уряд запустив віртуальний гаманець Chivo, який дозволяв проводити транзакції без комісії.
Ціни почали час від часу дублювати в біткоїнах, уряд запустив віртуальний гаманець Chivo, який дозволяв проводити транзакції без комісії.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Понад рік користування біткоїном як офіційним платіжним засобом Сальвадору — найменшої держави Центральної Америки — не мало успіху, повідомляє CNBC.
Сальвадор відмовився від власної валюти, колону, в 2001 році й відтоді користується американським доларом. Сьомого вересня 2021 року став першою країною у світі, яка визнала біткоїн офіційним платіжним засобом. Це була ініціатива 41-річного президента Наїба Букеле.
Багатьом ця ідея відразу не сподобалася: люди вийшли на протести проти запровадження біткоїна. Та загалом популярність президента, котрому вдалося суттєво знизити рівень злочинності, мало похитнулася. Зараз його рейтинги сягають 85% й найімовірніше він піде на другий термін.
Ціни почали час від часу дублювати в біткоїнах, уряд запустив віртуальний гаманець Chivo, який дозволяв проводити транзакції без комісії. У січні Букеле повідомив, що 60% чотиримільйонного населення скористалося мобільним застосунком, і більше жителів мають Chivo, ніж звичайні банківські рахунки.
Однак звіт американського Бюро економічних досліджень свідчить, що з тих, хто встановив собі застосунок, 80% припинили ним користуватися, щойно витратили бонусні 30 доларів. Та й більшість тих, хто продовжує використовувати Chivo, розраховується з його допомогою доларами. При цьому менш як 65% країни покрито мобільним інтернетом.
Біткоїни у Сальвадорі зазвичай приймають великі мережі, такі як McDonald’s, Starbucks, магазини у торговельних центрах, але загалом криптовалюта так і не набула популярності, хіба що в туристів. Одне з опитувань показало, що 76% дрібних і середніх бізнесів не приймають біткоїни, хоча це вимога законодавства. Більш того, чимало великих компаній, які нібито приймають цифрову валюту, на практиці, коли клієнт намагається розрахуватися, заявляють, що система тимчасово вийшла з ладу.
Одна з надій, які покладалися на біткоїн, — заощадження сотень мільйонів доларів на комісіях за грошові перекази. Гроші, які надсилають додому заробітчани, становлять понад 20% ВВП Сальвадора. Для деяких домогосподарств це основне джерело прибутку. Звичайні сервіси стягують від 10% комісії, крім того люди бувають змушені днями чекати на здійснення переказу.
Однак у результаті лише 1,6% цих переказів здійснюють через цифрові гаманці. Дослідження Дойче Банку виявило, що люди воліють міняти біткоїни на долари, а це не так легко зробити. Часто звертаються до неофіційних міняйл, які встановлюють свої комісії.
Зростання економіки Сальвадора сповільнюється, і є ризик дефолту за зовнішніми борговими зобов’язаннями. Уряд намагався отримати від МВФ позику в 1,3 мільярда доларів, і, ймовірно, дістав відмову якраз на тлі рекомендацій відмовитися від запровадження біткоїна. А ще за рік курс біткоїна до долара впав майже на 70%.
Водночас експеримент із криптовалютою стимулював туризм: сектор продемонстрував зростання на 30%. Більш як половина туристів приїздять із США.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті