Чи можна цивільним стріляти у дрони: пояснюють юристи, поліція та військові
Якщо підбитий дрон впав на будівлю і загинула людина, це може кваліфікуватися як ненавмисне вбивство.
Якщо підбитий дрон впав на будівлю і загинула людина, це може кваліфікуватися як ненавмисне вбивство.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24980 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
В інтернеті поширюють фото чоловіка з гвинтівкою у вікні, який начебто стріляє по іранському дрону, одному з тих, що атакували Київ сьогодні вранці. Насправді ця світлина з’явилася в мережі у червні 2021 року, повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
У бік Києва зранку летіло 28 дронів-камікадзе Shahed-136, більшість збили українські ППО, п’ять дронів спричинили руйнування та жертви. Водночас радник міністра внутрішніх справ внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що один із дронів збили з автоматів і пістолетів — патрульні поліцейські, боєць ТРО, спецназівець і оперативник. Більш того, він закликав українців збивати дрони.
Сам міністр Денис Монастирський у телемарафоні підтвердив, що один із дронів було збито зі стрілецької зброї. Однак застеріг містян від спроб відкривати вогонь по дронах у місті. «Ймовірність збиття зі зброї є надзвичайно малою, а небезпека, якщо, наприклад, недосвідчена людина просто зі зброєю стрілятиме вгору, перевищує можливість збити», — наголосив він.
Речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат у коментарі Громадському закликав цивільних не намагатися самостійно збивати дрони.
«Якщо зараз будуть стріляти з усіх видів зброї, яка в кого вдома лежить, то на голови зверху посиплються кулі… Дайте військовим робити свою роботу, вони будуть їх знищувати, щоб завдати мінімальної шкоди населенню», — наголосив він.
Євген Дикий, ветеран АТО та директор Антарктичного центру, зауважує, що іранські «шахіди» відпочатку розроблялися як зброя для партизан і терористів. Ці дрони летять на висоті до 200 метрів, що робить їх малопомітними для більшості радарів ППО. Зазвичай їх фіксують візуально або на звук, коли ті вже наближаються. У зоні житлової забудови збити такий дрон із літака стає небезпечно. Водночас дрон реально вразити не лише з ПЗРК, а й зі стрілецької зброї.
Щоб це зробити, потрібно цілитися у точку перед дроном, на відстані три-п’ять довжин цілі. Ймовірність влучання «на око» вкрай мала. Пр цьому є ймовірність поцілити у вікно житлового будинку, тож «якщо тільки вона не дорівнює нулю, краще утриматись від “салюту”, і дати працювати професіоналам із ПЗРК», наголошує Дикий.
Закон не дозволяє цивільним стріляти бойовими патронами в межах міста, заявляє адвокатка Роксоляна Гера: «Ніяких змін в законодавстві немає, і можливе притягнення до відповідальності з конфіскацією зброї. Ви будете діяти на власний страх та ризик».
При цьому вона радить бути обережними й не виглядати з вікон при звуках пострілів: адже серед сусідів можуть виявитися люди, які мають зброю та послухали «голос з телеграму» (натякає юристка на Геращенка). Під час воєнного стану дозвіл на зброю отримати можна легко: подавши лише копію паспорту і чотири фотографії.
Якщо цивільна людина збила ворожий дрон, ступінь відповідальності залежатиме від наслідків, пояснює адквокат Ігор Чудовський у коментарі dev.ua.
Так, якщо підбитий дрон впав на будівлю і загинула людина, це може кваліфікуватися як ненавмисне вбивство.
Якщо ж слідчі з’ясують, що стрілець попередив більшу шкоду, то його дії можуть визнати правомірними, оскільки він діяв у стані крайньої необхідності.
Нагадаємо, запущений Росією іранський дрон зруйнував історичний житловий будинок у Шевченківському районі, три людини загинули.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті