Перехід на зимовий час поглибить енергетичну кризу в Європі, вважають вчені
Відмова від переведення стрілок восени може заощадити країнам мільйони й навіть мільярди євро.
Відмова від переведення стрілок восени може заощадити країнам мільйони й навіть мільярди євро.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24972 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У ніч проти 30 жовтня о четвертій годині ранку українці перейдуть на зимовий час — стрілки годинників буде переведено на годину назад. Поділ на літній і зимовий час діє у більшості країн північної півкулі. Першими стрілки перевели навесні 1916 року — під час Першої світової війни — Німеччина та Велика Британія, щоб заощаджувати електрику.
Доцільність переведення стрілок оскаржують — дослідження вказують на зв’язок між зміною режиму та зниженням продуктивності праці, зростанням ризику серцевих захворювань, кількістю дорожніх аварій і навіть злочинністю. В Україні кілька разів намагалися залишити один час протягом всього року — літній або зимовий (стандартний). На Заході зазвичай лунають заклики лишатися на літньому часі.
Зараз, на тлі російського вторгнення в Україну та енергетичної кризи, додався новий аргумент: переведення стрілок восени може збільшувати попит на пальне, повідомляє Bloomberg CityLab.
Принаймні про таке вже заявили у Товаристві екологічної медицини Італії, порахувавши, що навіть переведення стрілок на зимовий час на місяць пізніше — наприкінці листопада, а не жовтня — заощадить країні 70 мільйонів євро.
Під час переведення стрілок восени працівники отримують додаткову годину вранці, але й вечір настає пізніше — сонце вже сідає, а до робочого дня додалася ще одна година.
Саме тому перехід на зимовий час був актуальним століття тому, та зараз часи змінилися, вважає ірландська професорка Іфа Фоулі, експертка з енергосистем Королівського університету Белфаста.
«Коли це запровадили в минулому столітті, люди загалом прокидалися рано вранці, бо їм потрібно було денне світло, щоб працювати. Тоді вони не мали таких енергомереж і такого освітлення вдома, як зараз. Вони мусили йти на роботу, коли вже світало, бо не було сучасного вуличного освітлення. Тепер і вулиці, і автівки, і тротуари безпечніші», — пояснює вона.
Група Фоулі проаналізувала типові домогосподарства та споживчі звички й дійшла висновку, що відмова від переведення стрілок може заощадити жителям Англії, Шотландії та Уельсу від 1,2 до 2,3 мільярда фунтів на рік, залежно від тарифу.
Крім того, розрахунки показують, що це дозволить скоротити вуглецеві викиди в Республіці Ірландія на 3,5% завдяки самому лише зниженню споживання електрики в житлових будинках.
У Великій Британії та Ірландії пік споживання електроенергії припадає на 17:00 – 19:00 й узимку різко зсувається на 16:00. Якщо лишатися на літньому часі, сутінки припадатимуть радше на п’яту годину.
На думку Фоулі, для сучасного суспільства актуальніше мати цю додаткову годину ввечері, а не вранці. Принаймні у Британії та Ірландії люди все одно вмикають світло вранці взимку. При цьому багато працівників вирушають на роботу ще вдосвіта.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті