Археологи розповідають про цінності, що століттями вивозилися до російських музеїв (фото)
Привласнення Росією українських артефактів починається одночасно з першими системними розкопками в степах.
Привласнення Росією українських артефактів починається одночасно з першими системними розкопками в степах.
Археологи запустили інформаційну кампанію, яка розповідає про українські культурні цінності, вивезені до російських музеїв. Спілка археологів України презентувала проєкт 16 листопада.
«Ці пограбування — не окремі прикрі ситуації, а результати системної багаторічної імперської політики Росії, спрямованої на привласнення українських культурних цінностей та переписування української історії», — зазначають ініціатори проєкту.
Привласнення Росією артефактів давньої української історії починається одночасно з першими системними розкопками в степах України — вже від другої половини XVIII століття.
Першим грабунком археологи називають артефакти з Литої Могили, розташованого поблизу Кропивницького.
Дозволи на розкопки давала Імператорська комісія, при цьому право працювати на українських об’єктах отримували часто російські археологи. Так, роботи на Литій Могилі очолив 1763 року генерал-поручик Олексія Мельгунов — тому росіяни й назвали Литу Могилу Мельгуновським курганом.
У кургані VII століття до нашої ери знайшли кам’яну скриню з золотими діадемою та застібками, вістрями стріл, мечем з золотим рукв’ям і піхвами, прикрашеними зображеннями фантастичних тварин. Згодом археологи дійшли висновку, що курган звели попередники скіфів.
Знахідки з Литої Могили спочатку потрапили до петербурзької Кунсткамери, звідки їх згодом передали до Ермітажу.
Кропив’янський ритон — посудина для напоїв у формі рогу — чи не перша знахідка, що була віднайдена в Україні та потрапила до російського музею.
Срібний із позолотою вигнутий ріг, який завершується передньою частиною коня, було виготовлено у IV століття до нашої ери, найімовірніше у Фракії. Його виявили у 1746 році біля села Кропивна на Черкащині.
Росіяни вивезли ритон до санкт-петербурзької Кунсткамери, зараз він зберігається в Ермітажі під назвою «Полтавський» ритон.
У часи Радянського Союзу практика роботи російських археологів в Україні та вивезення артефактів продовжилася. Чимало цінностей вилучили з українських музеїв й передали до Москви упродовж 1930-х років.
Під час Другої світової колекції з України вивозили нацисти, а після завершення війни деякі знахідки опинялися вже в Москві чи Ленінграді.
Після анексії Криму в 2014 році росіяни розкопували кримські пам’ятки та вивозили знахідки до Росії. Зараз, після початку повномасштабного вторгнення, окупанти «евакуюють» колекції з музеїв.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті