Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 287 днів. За цей час ми опублікували 23569 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Колекції рослин Ботанічного саду Гришка, особливо оранжерейних, опинилися під загрозою — через відсутність опалення та грошей, йдеться у репортажі Новини.LIVE.

У купольній оранжереї ботсаду зараз 11 градусів тепла. Більшість тропічних рослин, зібраних тут, призупиняє життєві процеси при +15°С, а для нормальної життєдіяльності їм потрібно щонайменше +20 градусів. Подекуди на листі вже виступає грибок — наслідок довгого впливу низьких температур.

В колекційних оранжереях, де зберігається основний фонд і куди відвідувачів зазвичай не пускають, топлять пічки. Дрова для них приносять волонтери.

У купольній оранжереї співробітники вже розставили порожні металеві діжки з-під олії. Якщо не буде іншого виходу, розводитимуть багаття.

Ботанічний сад має власну котельню, яка працює на пелетах, але через війну ціни на пелети за рік підскочили майже вдвічі — з 7,6 тисячі гривень до 12 тисяч за тонну.

Значним джерелом фінансування був продаж квитків, а з початку війни ботсад довгий час був зачинений. Зарплати, які й без того були маленькими — від «мінімалки» до 12 тисяч гривень — скоротили на 60%.

Чому загиблі рослини неможливо замінити?

Тропічна колекція збиралася протягом пів століття: співробітники їздили в експедиції по всьому світу і збирали зразки рослин в Африці, Європі, Азії, Австралії, Північній та Південній Америці.

«Якщо раніше можна було приплисти, умовно кажучи, в Бразилію або Зімбабве, вийти на берег, набрати, що тебе цікавить, і привезти собі у ботсад, то тепер це практично неможливо. У сучасному світі існує ціла низка обмежувальних міжнародних документів, відповідно до яких ми спочатку маємо отримати дозвіл на збір, потім дозвіл на вивезення, на перевезення, на ввезення в Україну, на легалізацію в межах колекції тощо», — пояснює співробітник відділу тропічних рослин Роман Іванніков.

Враховуючи всі обмеження, офіційне ввезення в Україну тієї чи іншої рослини може коштувати тисячі доларів. Але навіть якщо хтось згодиться це оплатити, є велика ймовірність просто не знайти рідкісну рослину — приблизно 25% видів із колекцій ботсадів уже не зустрічаються у дикій природі.

Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua

Як допомогти?

Пелети для котельні зараз закупаються переважно коштом благодійників. Фонд Peli can live збирає пожертви для проєкту «Тепло для оранжерей». Реквізити є на сайті Ботсаду.

Співробітники збираються також купити генератор — адже коли зникає електрика, зупиняються електричні насоси, які переганяють теплоносії трубами. Ботсад зараз намагається під’єднатися до міської системи опалення, однак для роботи насосів все одно потрібна електрика.

Є група «Волонтери ботанічного саду», яка допомагає фізичною працею, такою як заготівля дров і вирізка сушняку.

Фото: Волонтери ботанічного саду

Допомогти ботсаду Гришка можна й просто купивши квиток. Взимку в оранжереях якраз квітнуть орхідеї та азалії.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button