Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Миколаїв залишається без центрального водопостачання, яке забезпечувалося з Дніпра, з квітня 2022, коли росіяни пошкодили водогін. Полагодити його тривалий час було неможливо через бойові дії та окуповану Херсонщину, де і пролягає труба. Аби уникнути гуманітарної катастрофи, на початку травня місто відновило центральне водопостачання із річки Південний Буг та Бузького лиману, проте ця вода була технічною й непридатною до пиття. 

Паралельно із цим Миколаївська міська рада ініціювала буріння свердловин з подальшим опрісненням води. Проєкт реалізувала громадська організація SaveDnipro спільно зі фондом «Соборна» – вони запустили акцію «Миколаїв потребує питної води», аби встановити фільтри для свердловин, що зроблять воду безпечною для вживання. Проєкт здебільшого профінансували міжнародні фонди, але до збору коштів долучались усі охочі.

«Наразі пробурено 14 свердловин, встановлено фільтри для доочищення технічної води та очищення питної води (система зворотного осмосу). Разом із фондом «Соборна» ми забезпечили прибуття техніки до міста та провели пусконалагоджувальні роботи. Пристрої знаходяться у захищеному місці та працюють навіть у холодну пору року. Першого листопада 2022 року вже було розподілено 2 062 кубометри чистої питної води для містян», – коментують у громадській організації SaveDnipro.

Після звільнення Херсона, водогін Дніпро-Миколаїв вдалося швидко полагодити й повернення води з Дніпра кожному мешканцю нарешті стало можливим, та під час чергового ракетного обстрілу росіяни пошкодили насосну станцію Миколаївводоканалу. «Ще протягом невизначеного часу ми вимушені подавати в місто технічну воду з Бузького лиману. Продовжуємо ремонтувати мережі, які нищить солона вода. Щойно дозволить безпекова ситуація, оперативно відновимо насосну станцію і повернемо Миколаєву питну воду», – прокоментував тоді мер Миколаєва Олександр Сєнкевич.

За словами гендиректора Миколаївводоканалу Бориса Дуденко, місту доведеться міняти всю систему водопостачання, бо солона вода у трубах спричинила корозію металу і ця шкода вже невідворотна, навіть якщо прямо зараз повернути до труб прісну воду з Дніпра. Збитки від використання солоної води через дії російських окупантів Дуденко оцінює у мільярди гривень. Наразі миколаївці продовжують отримувати питну воду на станціях згідно з графіками і це триватиме ще невизначений час.

Чи може досвід Миколаєва бути
запозичений іншими містами?

Технологія очищення води зі свердловин є альтернативою бюветам у великих містах, зазначають у SaveDnipro. «У Миколаєві підземні води є солоними, тому до системи очищення води (зворотного осмосу та іонізації) було додано систему опріснення, щоб вода була придатною до вживання. Такий процес є дороговартісним й потребує індивідуального підходу до кожної свердловини (відповідно до показників якості води)», – коментує проектна менеджерка ГО SaveDnipro Олена Гвоздік. Окремо варто зазначити, що для подачі води необхідна електроенергія для живлення насосів – це потребує установки генераторів.

Технологію буріння свердловин у населених пунктах та очищення води від бактерій та зайвих мікроелементів досить часто використовують у сільській місцевості для домогосподарств чи водонапірних башт. «Проте для запозичення досвіду необхідно зважати на деякі особливості процесу, а саме розуміти наявність підземних вод, їх якість та кількість (можливі потужності для забезпечення певних потреб у воді). Необхідно проведення георозвідки, що в умовах активних бойових дій чи у прифронтових місцевостях дуже ускладнює процес. Якщо в населеному пункті є достатня кількість підземних вод, процес буде значно дешевшим», – зазначають експерти SaveDnipro.

Загалом свердловини не замінюють централізованого водопостачання, а є лише альтернативним тимчасовим методом, адже забезпечити мікрорайони цілого міста виключно підвезенням води не є раціональним – в таких випадках підвозять лише питну воду. Для об’єктів критичної інфраструктури дуже важливо мати безперебійне постачання води (для лікарень, шкіл, садочків тощо), тож мешканці міста в будь-якому випадку чекають на відновлення роботи водогону Дніпро-Миколаїв.


Цей матеріал створено Хмарочосом за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button