Перша енергонезалежна амбулаторія на Київщині. Як модернізують пошкоджену будівлю?
У січні роботи з відбудови та енергомодернізації амбулаторії будуть завершені. Громада отримає енергоефективну будівлю з автономними та екологічними джерелами тепла.
У січні роботи з відбудови та енергомодернізації амбулаторії будуть завершені. Громада отримає енергоефективну будівлю з автономними та екологічними джерелами тепла.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24976 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Будівля медичної амбулаторії у селі Горєнка Гостомельської громади площею 320 кв.м була пошкоджена внаслідок російської агресії на початку березня, коли ця частина Київщини перебувала під постійними обстрілами. Артилерійський снаряд, який прилетів на заднє подвір’я, вибив вікна та пошкодив утеплення фасаду. В результаті переохолодження та розриву радіаторів – вийшла з ладу система опалення.
Зараз триває процес відбудови амбулаторії, після якої вона не тільки продовжить працювати, а й стане більш незалежною від зовнішніх мереж завдяки відновлюваним джерелам енергії.
Будівлю частково забезпечуватимуть електрикою сонячні панелі, а основним джерелом опалення буде енергоефективний тепловий насос. Це дозволить їй мати світло й тепло навіть у нинішніх умовах нестабільного постачання.
Відбудова за принципами енергоефективної модернізації на Гостомельщині – пілотний проєкт за ініціативи міжнародної природоохоронної організації Greenpeace в рамках програми «Партнерство заради зеленого відновлення України». Він реалізується в співпраці з ГО Екодія, ГО «Екоклуб Рівне», БФ «Перемога України» за сприяння Гостомельської селищної військової адміністрації та КНП «Гостомельський центр первинної медико-санітарної допомоги». Загальна вартість проєкту 2 млн 165 тис. грн. З них сонячні панелі – 891 тис. грн., тепловий насос та заміна системи опалення – 1 млн 174 тис. грн.
За розрахунками фахівців, гібридна сонячна станція може покривати до 60% (від річного споживання та додаткового навантаження в опалювальний період) спожитої електроенергії за рік. А тепловий насос, що забезпечуватиме будівлю теплом від енергії ґрунту й води, зменшить рахунки за опалення на 80%. Усе необхідне обладнання мають встановити до кінця 2022-го року і воно повноцінно запрацює вже в січні.
Щодо ефективності сонячних панелей в кліматичних умовах Київщини, зимою вони не відпрацьовують на 100%, але якщо їх вчасно чистити від снігу, панелі досить ефективно виробляють енергію протягом світлового дня. Адже головна умова для роботи їх роботи – наявність сонячного світла, а не тепла.
Наразі вже розпочався монтаж системи теплового насоса, який передаватиме тепло землі напряму в систему опалення. Для цього пробурять сім свердловин глибиною 65 метрів. Наявна система газового опалення також буде збережена як резервне джерело тепла.
«Ця амбулаторія – не просто проєкт, що допоможе мешканцям Горенки мати безперебійний доступ до медицини навіть в умовах постійних відключень. Це приклад того, як має відбудовуватися кожна лікарня, школа, дитсадок, а в ідеалі – й кожен будинок. Інвестуючи час і кошти у відновлення зруйнованого, ми маємо не повертати все як було, а впроваджувати найсучасніші технології», – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО «Екодія».
Він підкреслює, що це питання не лише зменшення впливу на довкілля, а й надійності постачання та енергетичної незалежності як окремих громад, так і усієї країни.
Поступова відмова від викопного палива: вугілля, нафти й газу – необхідна, аби зменшити небезпечні викиди у повітря від їх спалювання, а також сповільнити кліматичну кризу. Систематичне заміщення брудного палива відновлюваною енергетикою допоможе Україні суттєво зменшити залежність від імпорту цих ресурсів. А впровадження малої розподіленої генерації, тобто таких невеликих відокремлених станцій, як у Горенці – ще й робить енергонезалежними окремі громади, даючи їм змогу самостійно забезпечувати власні потреби та заощаджувати кошти.
Цей матеріал створено Хмарочосом за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.
Map tiles by Stamen Design, under CC BY 3.0. Data by OpenStreetMap, under ODbL.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті