Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 131 днів. За цей час ми опублікували 25061 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Ольга Гвоздік
Минулі три місяці команда Інституту розвитку суспільних інновацій провела з Макарівською СТГ, розробляючи Концепцію відбудови громади в рамках проєкту «Стійка громада: післявоєнна концепція відновлення та розвитку Київщини».
Макарівська громада зазнала серйозних руйнувань під час бойових дій та часткової окупації минулої весни, коли російські війська намагались прорватись до Києва.
Було пошкоджено 2830 приватних житлових будинків, 65 багатоквартирних, зруйновані мости та естакада, потребують ремонту більше половини закладів культури, школи та медичні установи.
Потреби у ресурсах на відновлення суттєво переважають фінансові можливості громади, тож надія на міжнародних партнерів, український бізнес та державні програми. Проте як зробити процес відновлення максимально ефективним в умовах, коли ресурсів все одно буде менше ніж потреб?
Ключове тут – визначення чітких пріоритетів, з акцентом не лише на відновлення того, що було до війни, а й на розвитку громади. Важливо не просто відремонтувати старе – важливо створити нове. Нову інфраструктуру з новими сенсами та з сучасними підходами.
Першим кроком в цьому процесі має бути спільне бачення майбутнього, яке може бути у вигляді Концепції відновлення та розвитку громади. Саме над таким документом працювала команда експертів нашої організації з 1 січня 2023 року.
Найважливішим для нас в цьому процесі було залучити якомога ширші кола громадськості до обговорення проблем та визначення пріоритетів відбудови та розвитку.
Дуже часто міжнародні організації працюють виключно з місцевою владою, повністю довіряючи їм питання визначення об’єктів, які потрібно відбудувати та оновити. Такий підхід доречний на першим етапах відновлення, проте вже у середньостроковій перспективі з ним починаються проблеми, коли пріоритети у влади та населення можуть не співпадати. Тому важливо, щоб ці питання обговорювались.
У рамках нашої роботи в Макарові ми використали три формати збору інформації:
- Онлайн опитування мешканців, до якого долучилось більше 200 людей, які могли описати своє бачення проблем та пріоритетів розвитку.
- Проведення інтерв’ю з працівниками органу місцевого самоврядування.
- Просторові дослідження територій та руху людей і транспорту, які робили експерти.
Об’єднавши це знання, ми проводили зустрічі з різними групами людей: батьками, підприємцями, громадськими активістами, діячами культури, де обговорювали ці проблеми і та шукали шляхи як їх вирішити.
Результатом нашої спільної роботи стала Концепція відновлення Макарівської громади, яка містить в собі як бачення влади, так і громадськості, так і експертів. Без жодної з цих частин трикутника ми б не змогли створити такий збалансований документ.
Наприклад, в Концепцію увійшла рекомендація розвитку пішохідної та велоінфраструктури, оскільки в громаді значні проблеми з громадським транспортом, а планування вулиць і транспортних шляхів відверто застаріло.
Також, туди включили необхідність створення публічного простору, який буде точкою тяжіння для жителів, і де вони зможуть взаємодіяти та відновлювати свої сили.
Паралельно з цим, вказано на необхідність оновлення системи водопостачання та водовідведення в громаді.
Кожна з цих ідей є важливою складовою в побудові безпечного та комфортного місця для життя, яким і має бути громада.
В подальшому, Концепція відбудови має стати дороговказом для розробки плану відновлення території, які роблять обласні адміністрації та орієнтиром для фінансування проєктів міжнародними партнерами та бізнесом.
Ми сподіваємось, що ця практика буде поширена й на інші громади, які стикалися з проблемою повоєнного відновлення.
Цей матеріал є авторською колонкою та може не збігатись з позицією редакції