Аналітики вважають, що закон про деколонізацію запрацює без значних проблем
Президент підписав закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Президент підписав закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Він встановлює заборону на поширення символіки російської імперської політики на всій території України.
Парламентська аналітикиня Руху ЧЕСНО Вікторія Олійник в ефірі «Громадського радіо» зазначила, що є високі шанси, що цей закон запрацює без значних проблем
За її словами, коли відбувалося голосування у першому читанні, то нардеп від «Слуг народу» Максим Бужанський дуже активно виступав проти того, щоб законопроєкт мав значний вплив на тему деколонізації. Він до останнього намагався відхилити деякі норми. Йому не подобалося, що у законопроєкті передбачається можливість органів місцевого самоврядування демонтувати з публічного простору пам’ятки, де поховані якісь герої імперіалістичного часу, які прославляють імперську спадщину, зазначила Олійник.
Згідно з законопроектом, якщо, наприклад, місцева рада не виконує покладені на неї зобов’язання, обов’язок перекладається на міського голову. Тоді вже є людина, є суб’єкт, який несе відповідальність. Якщо і міський голова не виконує рішення, це перекладається на особу вище за нього. І тоді все приходить до того, що займатися перейменуванням буде центральний орган у цій темі, пояснила Олійник.
«Якщо вже відповідальність не колегіальна, а покладається на одну особу — то це набагато швидше відбувається. Якщо він, звісно, не саботує це цілеспрямовано. Але так випадків навіть у процесу декомунізації було не надто багато. Скоріше за все, проблем з реалізацією закону не буде. Тому що це було складне питання на етапі розробки, багато було не дуже зацікавлених у розвитку української культури громадян, які намагалися змінити і скасувати цей законопроєкт. Тому, якщо відкрити картку цього закону, то там опубліковано 4 порівняльні таблиці до другого читання», – вважає аналітикиня.
Ухвалені норми набудуть чинності через три місяці після опублікування. Далі органи самоврядування і військові адміністрації матимуть півроку, щоб звільнити публічний простір від російських символів. Так само мають бути перейменовані населені пункти, назви яких не відповідають стандартам української мови.
Хмарочос писав, що в Україні створили Раду з дерусифікації, декомунізації та деколонізації, щоб забезпечити, аби процес позбавлення від пов’язаного з Росією та СРСР спадку відбувався законно та коректно.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті