Залишені окупантами написи зібрано в онлайн-архіві «Настінні докази» (фото)
У таких написів кілька функцій: транслювання пропаганди, сплеск агресії, позначення території тощо.
У таких написів кілька функцій: транслювання пропаганди, сплеск агресії, позначення території тощо.
Громадська організація Міжвухами зібрала на сайті «Настінні докази» понад 400 написів, залишених російськими окупантами.
Команда проєкту збирала фотографії написів, графіті, записок, уривків щоденників із квітня минулого року. Здійснювала експедиції до Київської та Харківської областей, а також знаходила матеріали у відкритих джерелах.
«Ми вперше побачили російські написи у квітні, коли приїхали в деокуповані села Київської області. В кожному населеному пункті схожа картина: на знищених автівках, на обгорілих будівлях, на обстріляних огорожах балончиками виведені позначки V та Z, — розповідає команда. — Пізніше, після розмінування територій, стали зʼявлятися значно бентежніші тексти. Ні про який статут уже не йшлося — написи ранжувалися від погроз до особистих зізнань. Деякі з них такі промовисті, що їх можна (і варто) долучати до проваджень про військові злочини».
Написи можна поділити за функціями:
Позначення території. У відділенні пошти окупанти складали тіла, намалювавши на стіні слово «морг». У поліцейському відділку облаштували катівню, напис повідомляв «Лучше скажи мало, но хорошо». У кіоску ритуальних послуг зробили баню: всередині буржуйка, обкладена могильними плитами, на вході напис «Баня традиция русских».
Сплеск агресії. У Чернігівській області «вагнерівці» залишили цитату з російського фентезі «Да захлебнется кровью тот, кто усомнится в нашем миролюбии. Ибо милосердие наше будет беспощадным!»
Транслювання пропаганди. «Украина братский Народ России и мы защитим ее от фашизма и от бендеровской сволочи», — написав російський військовий на шкільній дошці в Бородянці.
Уникнення відповідальності. Іноді окупанти лишали повідомлення з вибаченнями та виправданнями.
На сайті знахідки систематизовані як у форматі карти, так і списку.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті