«Поля перетворяться на пустелі»: до яких наслідків призведе підрив Каховської ГЕС
У низці міст півдня вже зараз оголошують режим економії питної води.
У низці міст півдня вже зараз оголошують режим економії питної води.
На Херсонщині триває евакуація, херсонський мікрорайон Корабелів (Острів) стрімко йде під воду, заявили в ОДА. Затоплення наскільки колосальні, що місцями звідти вже неможливо виїхати автотранспортом. Протягом цього дня, за прогнозами, рівень води в Херсоні збільшиться ще на метр.
Окуповані Олешки майже повністю затоплені, люди чекають на порятунок на дахах будинків. Однак окупанти не допомагають з виїздом.
На дні Каховської ГЕС могло бути багато небезпечних речовин, попередили у МОЗ. Радять пити лише бутильовану та привізну воду та не їсти підтоплені продукти. Очікують мор риби в наступні кілька днів, її не можна їсти через ризик ботулізму.
На правобережжі Херсонщини буде затоплено 10 тисяч гектарів сільськогосподарських земель і в ще в кілька разів більше — на окупованому лівому березі, заявляє Міністерство аграрної політики.
Підрив Каховської ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській області, 74% в Запорізькій та 30% в Дніпропетровській. Це поля, з яких до війни збирали мільйони тонн зерна та олійних культур на суму близько 1,5 мільярда доларів.
«Поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі», — зазначають в уряді.
Знищено унікальний сільськогосподарський регіон, який функціонував завдяки зрошенню, заявив BBC директор Інституту сільського господарства степу Ігор Семеняка. Полив використовували не тільки для овочів, але й кукурудзи, кормових культур і кавунів.
До підриву оцінювалося, що зниження рівня води у водосховищі на 1,5 метри призведе до втрати 14% експортного потенціалу української пшениці.
Вже фіксується загибель риб. Щойно закінчився період нересту і внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках. Загине винесена з потоком води фауна Каховського водосховища. Через наплив прісної води у солоні води Чорного моря гинутиме й чорноморська фауна.
Від нестачі питної води найбільше постраждає Дніпропетровська область, вважає директор Інституту меліорації Михайло Яцюк. Також наслідки відчують Херсонська і Запорізька області та частково Миколаївщина.
Кривий Ріг, який залежить від води з Каховського водосховища на 70%, вже запроваджує обмеження подачі води. Режим жорсткої економії води оголосили в Нікополі: містян закликають робити запаси, у супермаркети мають завезти додаткову питну воду. Також на 70% заживлювалось дніпровською водою окуповане місто Бердянськ.
Крим також залишиться без води, яка надходила Північнокримським каналом.
Окремий ризик — потрапляння у воду небезпечних речовин з промислових підприємств. Зараз відомо, що у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила зі зруйнованого машинного блоку ГЕС.
«Унаслідок забруднення всі криниці в регіоні затоплення будуть непридатні для використання. Навіть після того, як вода зійде, кожну криницю доведеться ретельно перевіряти. Не всі господарські тварини будуть евакуйовані, і їхні трупи можуть спричинити епідемічну загрозу», — коментує Забороні еколог Олег Листопад.
Руйнування дамби вплине на осушення дна, на якому лежить величезна кількість пісків. Це призведе до появи піщаних буревіїв, зміни клімату в регіоні та перенесення цих пісків на сусідні регіони
Станом на зараз втрата ГЕС не впливає на українську енергосистему — з вересня 2022 року її потужності не обслуговували потреби української енергомережі. Однак загалом Україна втратила 335 МВт потужностей відновлюваної енергетики. Це 5% української гідроенергетики, повідомляє Центр економічної стратегії.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті