«Поля перетворяться на пустелі»: до яких наслідків призведе підрив Каховської ГЕС
У низці міст півдня вже зараз оголошують режим економії питної води.
У низці міст півдня вже зараз оголошують режим економії питної води.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 99 днів. За цей час ми опублікували 24773 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
На Херсонщині триває евакуація, херсонський мікрорайон Корабелів (Острів) стрімко йде під воду, заявили в ОДА. Затоплення наскільки колосальні, що місцями звідти вже неможливо виїхати автотранспортом. Протягом цього дня, за прогнозами, рівень води в Херсоні збільшиться ще на метр.
Окуповані Олешки майже повністю затоплені, люди чекають на порятунок на дахах будинків. Однак окупанти не допомагають з виїздом.
На дні Каховської ГЕС могло бути багато небезпечних речовин, попередили у МОЗ. Радять пити лише бутильовану та привізну воду та не їсти підтоплені продукти. Очікують мор риби в наступні кілька днів, її не можна їсти через ризик ботулізму.
На правобережжі Херсонщини буде затоплено 10 тисяч гектарів сільськогосподарських земель і в ще в кілька разів більше — на окупованому лівому березі, заявляє Міністерство аграрної політики.
Підрив Каховської ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській області, 74% в Запорізькій та 30% в Дніпропетровській. Це поля, з яких до війни збирали мільйони тонн зерна та олійних культур на суму близько 1,5 мільярда доларів.
«Поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі», — зазначають в уряді.
Знищено унікальний сільськогосподарський регіон, який функціонував завдяки зрошенню, заявив BBC директор Інституту сільського господарства степу Ігор Семеняка. Полив використовували не тільки для овочів, але й кукурудзи, кормових культур і кавунів.
До підриву оцінювалося, що зниження рівня води у водосховищі на 1,5 метри призведе до втрати 14% експортного потенціалу української пшениці.
Вже фіксується загибель риб. Щойно закінчився період нересту і внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках. Загине винесена з потоком води фауна Каховського водосховища. Через наплив прісної води у солоні води Чорного моря гинутиме й чорноморська фауна.
Від нестачі питної води найбільше постраждає Дніпропетровська область, вважає директор Інституту меліорації Михайло Яцюк. Також наслідки відчують Херсонська і Запорізька області та частково Миколаївщина.
Кривий Ріг, який залежить від води з Каховського водосховища на 70%, вже запроваджує обмеження подачі води. Режим жорсткої економії води оголосили в Нікополі: містян закликають робити запаси, у супермаркети мають завезти додаткову питну воду. Також на 70% заживлювалось дніпровською водою окуповане місто Бердянськ.
Крим також залишиться без води, яка надходила Північнокримським каналом.
Окремий ризик — потрапляння у воду небезпечних речовин з промислових підприємств. Зараз відомо, що у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила зі зруйнованого машинного блоку ГЕС.
«Унаслідок забруднення всі криниці в регіоні затоплення будуть непридатні для використання. Навіть після того, як вода зійде, кожну криницю доведеться ретельно перевіряти. Не всі господарські тварини будуть евакуйовані, і їхні трупи можуть спричинити епідемічну загрозу», — коментує Забороні еколог Олег Листопад.
Руйнування дамби вплине на осушення дна, на якому лежить величезна кількість пісків. Це призведе до появи піщаних буревіїв, зміни клімату в регіоні та перенесення цих пісків на сусідні регіони
Станом на зараз втрата ГЕС не впливає на українську енергосистему — з вересня 2022 року її потужності не обслуговували потреби української енергомережі. Однак загалом Україна втратила 335 МВт потужностей відновлюваної енергетики. Це 5% української гідроенергетики, повідомляє Центр економічної стратегії.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті