Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 131 днів. За цей час ми опублікували 25061 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: unsplash

З моменту запуску державної програми доступної іпотеки «єОселя» було профінансовано близько 1800 кредитів на 2,5 млрд гривень, повідомляє Forbes.

Кількість заявок є значно більшою та уже майже сягнула 46 тисяч. Наразі «Укрфінжитло», яке фінансує програму, має ресурси на те, щоб видати ще принаймні п’ять-шість тисяч кредитів до кінця року.

Одна з причин повільного виконання плану – брак коштів. Попри те, що уряд вніс у капітал «Укрфінжитло» 50 млрд гривень, це не «живі» гроші, а державні облігації. Компанія має залучати під них фінансування на ринкових умовах.

Програма «єОселя» працює з жовтня 2022 року, вона дозволяє брати пільгову іпотеку під 3% військовослужбовцям, правоохоронцям, медикам, освітянам і науковцям, хоча й має низку обмежень: термін кредитування – до 20 років, мінімальний перший внесок – від 20% від вартості житла, придбати можна лише квартиру в багатоквартирному житловому будинку, площа житла та вартість квадратного метра мають не перевищувати граничні тощо.

Надіслати заявку на іпотеку можна через портал «Дія» або мобільний додаток. Система автоматично підтягне необхідну інформацію з реєстрів і направить потрібні документи в банк, з яким і укладатиметься договір. У разі купівлі квартири на вторинному ринку «Дія» автоматично оцінить майно за допомогою сервісу автоматичної оцінки нерухомості. 

Аналітики Cedos вважають, що пільгові іпотечні кредити — це передусім спосіб допомогти будівельному бізнесу, який переживає кризу, а не послабити наслідки житлової кризи для населення. Пільгові кредити для купівлі житла залишаються основною формою житлових програм уряду, однак такий підхід не відповідає потребам і спроможностям домогосподарств. На думку експертів, додаткова підтримка домоволодіння поглибить дисбаланс житлової екосистеми в Україні. Ризик полягає і в тому, що в теперішніх умовах значна частка людей не зможуть стати ефективними власниками чи власницями житла. Це означає, що в майбутньому вони не зможуть відкладати достатньо коштів для капітальних ремонтів та утримання будинків.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button