Громадам запропонували типові проєкти шкіл і дитсадків для швидшої відбудови. Наскільки це доцільно?
Архітектори вважають, що найперше під час реалізації постраждає інклюзивність.
Архітектори вважають, що найперше під час реалізації постраждає інклюзивність.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 125 днів. За цей час ми опублікували 25006 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Українські громади можуть безкоштовно використовувати типові проєкти дитсадків, шкіл та адмінбудівель, повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
Типові проєкти розробила «Архітектурна майстерня А. Пашенько» у співпраці з Cowater International за Програмою з відновлення України (URP) — позики від Європейського інвестиційного банку.
Зокрема це проєкти:
Вони враховують сучасні вимоги щодо безпеки, безбар’єрності та енергоефективності. Кожна така будівля має підземне приміщення подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття.
Використання типових проєктів дозволить заощадити кошти та час на розробку проєктної документації для об’єктів відновлення, зауважують у Мінрозвитку.
Розробка проєктів розпочалася у 2022 році. До кінця серпня проєкти мають пройти державну експертизу, після чого стануть доступні на вебсайті Міністерства відновлення.
Типове проєктування набуло значного поширення у роки відбудови після Другої світової війни. Типове житло, школи та адмінбудівлі дозволяли пришвидшити відновлення.
Архітектор Кирило Чуйко вважає, що типове проєктування нині застаріло й на Заході від нього відмовилися.
«Проблеми почнуться на етапі прив’язки. Оскільки кожна ділянка має свою конфігурацію, рельєф із перепадами висот, гідрогеологічні умови і навіть орієнтацію за сторонами світу. Перше, що “злетить”, — інклюзивність. На візуалізації ділянка рівна як стіл, на практиці так не буває. От і почнуть вилазити сходи, пандуси та інші міроприємства», — зауважує він.
Чуйко сумнівається також, що використання типових проєктів дозволить зекономити кошти. На його думку, різниця становитиме 1-2% порівняно з індивідуальним проєктом. Натомість грамотний індивідуальний проєкт під конкретну ділянку дозволить закласти правильні рішення, які дозволять навіть заощадити.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті