Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Від початку серпня в новинах постійно з’являються повідомлення про природні катастрофи: Китай та Норвегія потерпають від затоплень, а на Гаваях  мешканці пережили найбільш нищівні пожежі за історію острова. Ці події забрали життя кількох сотень людей та знищили тисячі домівок.

Стихійні лиха все частіше з’являються в новинах – і справа не тільки в розголосі, але й в реальних цифрах. Дані, зібрані Інститутом економіки і миру (інфографіка вище), свідчать про десятикратне зростання кількості природних катастроф з 1960 року до 2019. Повені та бурі становили 71 відсоток від усіх катаклізмів з 1990 року. Зміни кліматичних умов, особливо зростання середніх температур, збільшують ймовірність стихійних лих – від посух до затоплень. Ми писали, як деякі міста – до прикладу, Копенгаген – готуються приймати більше води, та як потерпала Австралія від інтенсивних пожеж. Цього літа катастроф стало ще більше. Розповідаємо детально про те, як погодні умови спричинили руйнування та смерті в різних частинах світу. 

Гаваї

Пожежі на гавайському острові Мауї спалахнули від чагарників за містом Лагайна і поширилися через спеку та посуху. Вогонь розносився надзвичайно швидко через сильний вітер від урагану «Дора», який панує в Тихому океані. Губернатор Джош Грін заявив, що пекло, яке перетворило більшу частину Лагайни на тліючі руїни, стало найстрашнішим стихійним лихом в історії штату. За останніми даними внаслідок пожеж згоріло понад 850 гектарів землі, дві тисячі будинків та померли щонайменше 99 людей. Потреба в гуманітарній допомозі настільки велика, що мешканці біжать до човнів з пожертвуваннями через весь берег. 

У трагедії частково звинувачують і місцеву владу: серед населення наростає гнів щодо різних аспектів реагування, від попередження до розподілу допомоги після. Мешканці запитують, чому сирени, які перевіряють щомісяця, не сповістили про необхідність евакуації. Також їх турбує відсутність планів реагування для постраждалих (на острові забруднена вода й постійні перебої з електропостачанням, недостача прихистку) і для прийняття допомоги, яка надходить ззовні. 

В інтенсивності пожеж значну роль відіграє і зміна клімату. Гаваї стали значно сухішими: з 1990 року кількість опадів у дощовий сезон впала на 31 відсоток. Через посуху місцева рослинність витісняється, а на її місце приходять більш адаптовані до такого клімату інвазивні види. Нові трави більш сухі, а тому легше загоряються й переносять вогонь. Зміна клімату не лише збільшує ризик пожеж через підвищення температури, але й робить більш імовірними такі сильні урагани, як «Дорі».

Східна Азія

Тайфун «Доксурі» досяг Філіппін в кінці серпня – він приніс вітри, швидкістю до 185 кілометрів на годину, сильні дощі та затоплення. 26 липня негода сягнула четвертої категорії за шкалою Атлантичних ураганів, досягши свого піку: вітер зносив дахи будинків, а вода заливала села. Всього філіппінська влада звітувала про 500 тисяч постраждалих, 40 тисяч вимушено переселених та 13 смертей. 

Китай, провінція Хебей

Далі «Доксурі» рушив до Китаю, з південного сходу до півночі країни, пошкодивши 240 тисяч будинків та забравши життя щонайменше 60 людей. Так, лише у провінції Фуцзянь через тайфун півмільйона людей вимушено евакуювали, тоді коли в провінції Хебей за тиждень випала річна норма опадів, через що ВПО стали понад 1,6 мільйона людей.

Китай, провінція Хебей

«Доксурі» також уразив більше 300 тисяч гектарів врожайних земель в одному з ключових північних зернових поясів Китаю. За попередніми оцінками, від повені постраждало від чотирьох до пʼяти мільйонів тонн кукурудзи, або приблизно два відсотки врожаю країни. До країни наближається ще один тайфун, внаслідок якого прогнозують ще більше дощів – це загрожує ще більше посилити тиск на світову продовольчу інфляцію. 

Норвегія

На початку минулого тижня мешканці Норвегії отримали повідомлення про загрозу затоплень на півдні країни – метеорологи попереджували про найсильніші за чверть століття зливи. Уже 8 серпня на країну обрушився шторм «Ганс» із сильними вітрами та дощем, виводячи з ладу лінії електропередач та призупинивши громадський транспорт. На півдні країни перекрили головні дороги та закликали мешканців залишатися вдома.

Наступного дня дамба гідроелектростанції Браскерейдфосс на найдовшій норвезькій річці Гломма частково зруйнувалася через те, що не змогла відкрити свої люки після затоплення диспетчерської. 14 серпня критично важливий залізничний міст Рандклев, через який проходить залізниця, що з’єднує Осло та Тронгейм, впав в річку Логен. На момент руйнування він був закритим для переїздів. 

Внаслідок повеней та зсувів грунту понад чотири тисячі людей евакуювали зі своїх домівок за даними офіційних осіб. Майже половина з них – у місті Генефосс, яке розташовується за сорок кілометрів від Осло. 

Норвезький метеорологічний інститут зазначає, що за останні 100 років кількість опадів у Норвегії збільшилася приблизно на 18 відсотків, а найбільше зростання припадає на останні 30-40 років. Яна Сілльманн, директорка Центру міжнаодних кліматичних досліджень Осло, каже, що такі погодні явища, як проливний дощ, стають частішими з потеплінням клімату. «Глобальне потепління нагріває атмосферу, тому вона може переносити більше води».

ГЕС в Норвегії. Фото: Анніка Бірд

У північному регіоні Європи від негоди постраждала не тільки Норвегія: у сусідній Швеції потяг зійшов з рейок через паводки, у Литві та Латвії двоє людей померли від падаючих дерев, десять тисяч естонців залишилися без електроенергії, а в Данії прибережні будиночки зносило в море.

Грузія та Словенія

3 серпня на курорті Шові, Грузія, стався зсув грунту, внаслідок якого загинули 25 людей, серед яких є українка. У попередні дні до трагедії йшли безперервні дощі, а також проходило інтенсивне танення двох льодовиків на Кавказькому хребті, що разом спричинило зув п’яти мільйонів кубометрів землі. Вони накрили двір готелю «Сансет Шові» та кілька будинків поблизу.

У той самий час значні опади, що спричинили затоплення та зсуви землі, випали й у Словенії. За попередніми даними, загинуло шість людей, зруйновані будинки та дороги, тисячі мешканців евакуйовані. Для допомоги з ліквідацією наслідків Міністерство внутрішніх справ України відправило рятувальний загін ДСНС на місце події.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button