Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 195 днів. За цей час ми опублікували 25549 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Псоріаз на голові, також відомий як псоріатичний дерматит або себорейний псоріаз, – це хронічне запальне захворювання шкіри голови. Воно проявляється у вигляді щільних, сухих, лускатих плям. Ці плями можуть бути сверблячими, болючими, викликати фізичний та психоемоційний дискомфорт.
Псоріаз на голові часто проявляється на лінії росту волосся і може зачіпати не тільки волосисту частину голови, а й шкіру за вухами, на лобі, а іноді навіть на шиї.
Важливо! Псоріаз – це хронічне захворювання, яке не можна повністю вилікувати, але існують методи контролю загострення симптомів та полегшення проявів хвороби.
Чому виникає псоріаз на голові?
Точна причина виникнення псоріазу ще не повністю встановлена, але вважається, що це полікомпонентне захворювання, обумовлене взаємодією генетичних, імунологічних та зовнішніх факторів. Псоріаз голови, як інших частин тіла, ймовірно, виникає через такі фактори:
- генетичний– у пацієнтів із псоріазом часто можна виявити сімейну схильність до цього захворювання. Хоча спадковість не вважається основною причиною хвороби, але гени відіграють значну роль у збільшенні ризику виникнення псоріазу;
- імунологічні порушення– у пацієнтів із псоріазом спостерігаються порушення у роботі імунної системи. Запалення шкіри пов’язане з активізацією імунних клітин та продукцією медіаторів запалення;
- вплив довкілля – ультрафіолетове випромінювання, низькі або високі температури, сухість або підвищена вологість повітря можуть викликати загострення псоріазу;
- травми – садна, забиті місця, сонячні опіки і навіть хірургічні втручання можуть призвести до загострення хвороби;
- стрес – емоційні фактори (стрес, тривожність) сприяють загостренню чи погіршенню існуючих симптомів;
- гормональні зміни – менструація, вагітність, менопауза, захворювання щитовидної залози також можуть впливати на симптоми псоріазу.
Чим лікувати псоріаз на голові?
Лікування включає різні підходи та схеми препаратів, залежно від тяжкості симптомів та особливостей перебігу хвороби. Нижче наведено основні методи лікування, які використовуються для лікування псоріазу на голові.
При тяжкому перебігу та широкій поразці шкіри призначаються системні ліки від псоріазу на голові. Препарати на основі глюкокортикостероїдів та цитостатика метотрексату знижують активність імунної системи та зменшують запалення на шкірі.
Місцеві лікарські та косметичні засоби від псоріазу на голові включаються до схем лікування всіх форм псоріазу, незалежно від тяжкості перебігу:
- глюкокортикостероїдні креми, мазі та спреї від псоріазу на голові – знижують запалення та свербіж, зменшують почервоніння та лущення шкіри (Бетаметазон, Оксикорт);
- мазі від псоріазу на голові з саліциловою кислотою, дьогтем та сіркою – допомагають відлущувати лусочки, знімають запалення та покращують зовнішній вигляд шкіри (Саліцилова мазь, Сірчана мазь);
- місцеві засоби з цинком – пірітіон цинку зменшує запалення та утворення лусочок, має антисеборейну та протигрибкову дію (Скін Кап спрей і лосьон від псоріазу на голові);
- дерматологічні шампуні від псоріазу на голові – на основі протигрибкових компонентів, цинку, рослинних протизапальних екстрактів, D-пантенолу, алантоїну. Використовуються для щоденного догляду або в період загострення хвороби (Псорі актив і Скін Кап шампунь).
Важливо! Щоб не допускати сухості шкіри, необхідно також використовувати для щоденного догляду зволожуючі та поживні креми та лосьйони.
У деяких пацієнтів хороші результати показало використання фототерапії(лікування ультрафіолетовим світлом). УФ-випромінювання покращує стан шкіри та зменшує прояви псоріазу.
Також рекомендується “підкоригувати” спосіб життя:
- уникати стресу, щоб знизити частоту загострень хвороби;
- відмовитися від шкідливих звичок;
- не нехтувати помірною фізичною активністю;
- збагатити раціон – вітаміни, антиоксиданти та омега-3 жирні кислоти мають позитивний вплив на шкіру.
Важливо! Рекомендується отримати консультацію лікаря, щоб визначити найбільш ефективний підхід до лікування псоріазу голови.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті