В Україні створили проєкт, присвячений відродженню спадщини затопленого міста (фото)
Під час будівництва Новодністровської гідроелектростанції Бакоту повністю затопило водою, а заразом — майже 30 сіл.
Під час будівництва Новодністровської гідроелектростанції Бакоту повністю затопило водою, а заразом — майже 30 сіл.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Культурна спільнота планує відродити історичну й культурну спадщину Бакотського регіону, знищену радянською владою у 1980-х роках під час будівництва Дністровської ГЕС.
Проєкт «Бакота в пошуках затопленої спадщини» створила громадська організація «Культурний Клуб» за підтримки Українського Культурного Фонду. Партнерами стали ГО ХОМГО «Територія» (фестиваль Respublica) та Староушицька селищна рада.
Нині Бакота — найпопулярніше місце серед туристичних локацій України за результатами пошукових запитів Google.
У XII — XIII століттях Бакота була столицею Дністровського Пониззя. За часів Київської Русі слугувала торговим портом на Дністрі. Тут існував скельний чоловічий монастир. В епоху Галицько-Волинського князівства Бакота стала політично-адміністративним центром Поділля.
Історія міста скінчилася в 1981 році. Під час будівництва Новодністровської гідроелектростанції Бакоту повністю затопило водою, а заразом — майже 30 сіл, 16 тисяч гектарів плідних земель, 100 гектарів лісу. Мешканців переселили в сусідні міста й села.
У межах проєкту вже створили низку культурних продуктів і заходів. Зокрема, це інтерактивний арт-об’єкт на оглядовому майданчику Бакоти: кам’яні брили, кожна з яких символізує 28 затоплених сіл, із QR-кодом з інформацією про історію та культуру кожного села.
З артефактів, знайдених на узбережжі річок Дністер, Ушиця і Жван, а також під час експедиції напівпокинутими селами, — фотографій людей і споруд, записників, побутових речей — зібрали експозицію.
На сайті зібрали цифровий архів культурного надбання Бакоти. Там розмістили мапу маршруту з усіма культурними об’єктами регіону, яку також видали у вигляді туристичного путівника.
Також на сайті можна знайти 3D-тур скельнопечерним монастирем XII століття, найдавнішою пам’яткою культових підземних споруд і поширення православ’я на Поділлі.
На стіні Бакота Хаб намалювали мурал за мотивами робіт локального художника Олександра Грена, який жив та працював у регіоні у 1920-х роках. Саме на Бакоті він створив образи подільських жінок, а згодом був репресований.
Записали народні бакотські пісні та спогади бакотських переселенців про життя сіл до затоплення, обряди та звички.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті