Як після тяжких руйнувань відбудовується Охтирка?
Місто зазнало важких авіабомбардувань та артобстрілів з початку повномасштабної війни.
Місто зазнало важких авіабомбардувань та артобстрілів з початку повномасштабної війни.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Охтирка – єдине на Сумщині, удостоєне звання «Місто-герой». Місто зазнало важких авіабомбардувань та артобстрілів з початку повномасштабної війни, що спричинило великі людські жертви та значні руйнування. Про відбудову міста розповів виданню «Цукр» голова Охтирської громади Павло Кузьменко та активіст Павло Ігнатченко.
Вночі в березні 2022 року росіяни здійснили авіаудар по будівлі Охтирської міськради, у якій на той момент знаходилось близько 15 людей. Всі перебували в бомбосховищі – дехто отримав поранення, проте усі залишились живі. А от міська рада була повністю знищена та не підлягає відновленню.
«Руїни будівлі розбирають повільно, за що ми часто отримуємо зауваження від місцевих мешканців. Робимо так, щоб не витрачати бюджетних коштів», – каже міський голова Павло Кузьменко.
З місцевого бюджету виділили близько пів мільйона гривень на будівництво нової міської ради разом із ЦНАПом, проте проєктно-кошторисної документації поки немає. З фонду відновлення на неї виділили пʼять мільйонів, проте до міськради ці кошти ще не надійшли.
Унаслідок майже щоденних авіанальотів росіян у перший місяць повномасштабного вторгнення в Охтирці зруйновані 2 600 квартир і приватних будинків.
Міськрада розробила Електронну платформу комунікації з Охтирською міською радою (ЕПКО), за допомогою якої люди могли повідомляти про пошкодження своїх помешкань. Після цього міська влада зверталась за допомогою до донорів.
У березні 2022 року росіяни зруйнували Охтирську ТЕЦ – збитки становлять мільярд гривень. Частина водогонів, каналізаційних колекторів, газогонів, електромереж та електроопор також постраждали. Частину підземної інфраструктури відновили тимчасово – повністю замінити її зможуть вже після закінчення війни.
Основним викликом відновлення є відсутність потрібних фахівців, зазначає міський голова. Ще один виклик – збір інформації про обʼєми руйнувань. Оскільки частина людей виїхали з міста, влада не має доступу до їхніх помешкань та не може оцінити збитки.
«Хотілося б, щоб серйозні об’єкти відбудовувала держава, а не органи місцевого самоврядування, яким навіть не спростили певні процедури», – підсумовує міський голова.
Коштом місцевого бюджету відремонтували будинки та квартири, де були пошкоджені вікна, двері та стіни. Вдалося полагодити всі квартири, які потребували легкого або середнього ремонту, та відбудували чотири з п’яти багатоповерхівок, які потребували суттєвого відновлення.
До міста приїжджали представники Фонду енергоефективності, які вже уклали з десятком будинків договір про проведення термомодернізації.
Павло Ігнатченко, волонтер та учасник ГО «Центр розвитку вуличних культур», розповів про своє бачення розвитку міста.
Активісти планують створити документ, який стане картою розвитку Охтирки і врахує слабкі та сильні сторони міста. Над ним працюють як фахівці, так і звичайні мешканці. Основною метою документа є створення концепції, яку можна показати інвесторам чи фондам – це зробить відбудову менш хаотичною.
Нагадаємо, у вересні в Харкові презентували план відновлення міста – він включає сім проєктів.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті