Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Щоденні зведення з Харківщини та Сумщини сповіщають про сотні ворожих обстрілів з артилерії, мінометів та іншого озброєння. Здебільшого страждає прикордоння. На сусідній Полтавщині восени найбільше ударів завдали по Миргородському району.

Переважно обстрілюють цивільну інфраструктуру – страждають будинки людей, заклади освіти та інше. Це потребує оперативних рішень з боку місцевої влади: забезпечення постраждалих людей житлом, допомога з евакуацією, виділення грошей на ремонт чи придбання квартир або будинків. У цьому матеріалі розповідаємо про спільне для трьох сусідніх областей – понівечене ворогом майно українців та рішення для відбудови.

Як російські обстріли знищують житло людей: масштаби проблеми

У Сумській обласній військовій адміністрації щодня оприлюднюють перелік громад, що опиняються під вогнем.  Ворог може бити по ним з артилерії, мінометів або скидати вибухівку з БПЛА. До прикладу, 22 листопада поліція Сумщини сповістила про пошкоджений будинок у Великописарівській громаді. Це один з наслідків від 70 ударів по області за добу.

Щодо Полтавщини, найбільшої шкоди останнім часом від обстрілів зазнав Миргородський район. Начальник районної військової адміністрації Віталій Дяківнич розповів, що ворог завдає ударів по критичній і цивільній інфраструктурі крилатими ракетами та БПЛА. У трьох громадах району пошкоджень зазнали приватний сектор, об’єкти бізнесу та навчальні заклади.

Один з прикладів – у ніч з 6 на 7 жовтня російська ракета позбавила очного навчання 406 студентів робітничих професій. Директор ПТУ №44 Анатолій Іванченко каже, що після удару довелося відправити учнів на дистанційне навчання: «Використали на вікна 4 рулони плівки. В їдальні також пошкоджені усі 25 вікон 2 на 4 метра. У навчальному корпусі 52 з 93». У коментарі начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін у листопаді повідомив, що для закладу виділять гроші з обласного бюджету, аби до кінця року встановити нові вікна.

На Харківщині про проблему обстрілів говорить начальник місцевої обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. Окрім атак з повітря область зазнає наземних атак з боку росіян у Куп’янському районі. Приватне житло також страждає від російських обстрілів. До прикладу, ударили авіабомбою по Подолам Куп’янського району.

Досвід трьох областей показує, що існування щоденної загрози обстрілів суттєво впливає на життя мирних мешканців. Щоб бодай ситуативно зарадити проблемі, місцева влада обрала інструменти для підтримки постраждалих.

Яку допомогу отримують ті, хто втратив або потребує ремонту житла через війну у кожній з областей

На практиці грошову допомогу постраждалим внаслідок обстрілів на Харківщині, Полтавщині та Сумщині надають з бюджетів громад та областей.

Усе ж, ці заходи можна визнати тимчасовими, адже внаслідок обстрілів у будинках може статися пожежа, що послаблює конструктивне укріплення споруд. Одним з рішень, що у перспективі допоможе розв’язувати проблему відсутності житла ґрунтовніше, є застосування принципу циркулярного будівництва. Розповсюдженість цього методу у трьох регіонах дозволить мешканцям отримати «нове» житло замість зруйнованого зі здобутих матеріалів на пошкоджених об’єктах за мінімальних витрат.

Цю практику у Харкові застосовує простір Zero Waste Yard. Його створили у відповідь на потребу оперативного розв’язання проблеми з житлом та переспрямування відходів на відбудову деокупованих територій.

Рішення: про метод циркулярного будівництва 

Рішення уже застосовують у Руській Лозовій Дергачівської громади на Харківщині. Менеджерка проєкту «Циркулярне будівництво на практиці» від Zero Waste Анна Прокаєва каже, що там унаслідок російської збройної агресії знищено понад 70% будівель  Це волонтерський проєкт, що ґрунтується на пошуках  придатних будівельних матеріалів на місцях знищених будинків. 

Ідея методу циркулярного будівництва полягає у тому, щоб переробити чи  повторно використати матеріали, які є відходами руйнування війни. Йдеться про бетон, цеглу, метал, деревину і пластик.

«Ми організували майданчик у Руській Лозовій, що перебувала під окупацією і є серед найбільше постраждалих від війни наседлених пунктів. Майданчик для циркулярного будівництва та ремонту там ми назвали СС Yard. Нам вдалося розібрати зруйновану будівлю селищної ради у Руській Лозовій. Звідти взяли цеглу і дрібну фракцію, але згодилися й деревина з металом. Ми показали на цьому прикладі, що їх можна повторно використати», – каже Анна Прокаєва.

Метал з будівлі колишньої селищної ради відправили на переробку, а ось деревина уже не підлягає повторному використанню: балки та перекриття були трухлявими, тому місцеві забрали їх на опалення. Цегла дрібної фракції пішла на підсипку доріг або кратерів після ракетних ударів, а цілі або половинки цеглин використають для відбудови житла. Цей матеріал забирають місцеві мешканці.

Реалізацію проєкту фінансує Швейцарія, де циркулярна економіка – давня традиція, тож там сприяють цьому методу  сталого відновлення без шкоди для довкілля. Суть його полягає у відмові використання нового матеріалу на користь уже існуючого. 

У Zero Waste тестують матеріали, які відібрали зі зруйнованої будівлі і надають рекомендації щодо використання.  Окрім відбудови, завдяки цьому можна розв’язати проблему заповнених полігонів для відходів, адже будматеріали більше не потрібно відправляти на зберігання чи смітник. 

Вилучення будівельних матеріалів та первинне використання треба запровадити на державному рівні, щоб їх повторно використовували. На прикладі демонтажу постраждалого будинку волонтери побачили, що можна зберігати кожну цеглину, каже Анна Прокаєва.

Зараз волонтери планують братися за розбір другого зруйнованого будинку. У Руській Лозовій є люди, які не будуть відновлювати будинки й хочуть віддати їх на розбір. Але вилучення не можна розпочинати, поки держава не видасть сертифікат на компенсацію після оцінки руйнувань.

Також у Харкові уже відкрили СС Zone для циркулярного будівництва, де містяни можуть віддати речі після ремонту: вікна, двері, залишки фарби, плитку або речі для тих, хто збирається відбудовувати дім. Окрім цього, волонтери отримали транспорт для розширення роботи і в інших областях,  тож за ґрунтовною допомогою матеріалами можуть поїхати до будь-якої області.

Привабливість такого методу відбудови полягає не лише у ремонті житла, а й створенні умов для переселенців та інтеграцію у життя громад, або повернення до рідного села чи міста. Наразі ВПО можуть отримати житло у модульних будинках в Полтаві чи Львові, але чи сприяє це їхній інтеграції у життя громади? Вони живуть відокремлено у певному модульному комплексі й рідше беруть участь у подіях та суспільних процесах, поки їхнє майбутнє залишається невизначеним. 

Повторне використання будівельних матеріалів дозволить швидше створювати нове житло й уникнути штучних умов проживання у вигляді окремих модульних містечок.

І все ж зараз більше на часі для місцевих – фіксація злочинів, отримання компенсацій та швидка відбудова, щоб мати змогу продовжувати жити в своєму населеному пункті.

Як діяти, якщо російська ракета позбавила людину дому

Спершу необхідно звернутися до рятувальних служб, правоохоронців та медиків. Після завершення фіксації російських злочинів та надання допомоги постає питання про відбудову.

Обов’язково потрібно сфотографувати пошкодження майна або відзняти відео, щоб зафіксувати усі наслідки. Після цього необхідно написати заяву на компенсацію. Шаблони можна знайти за посиланням, а нормативну базу, якою варто керуватися, шукайте на сайті «Децентралізація».

На Полтавщині жителі області отримують допомогу після звернень до влади громади, області або за програмою єВідновлення. Заявки на відшкодування за пошкоджене майно подали можна подати за посиланням. Станом на листопад 2023 року, 68 людей із 12 громад області залишили заявки. З них 29 власникам будинків із Кременчуцької, Миргородської, Кам’янопотоківської, Омельницької та Великосорочинської громад погодили компенсації на 2,7 млн грн. Із них п’ять людей отримали 593 тис. грн для відновлення.

Через часті обстріли на Сумщині, в обласному центрі створили  виїзну комісію Сумської міської ради. Якщо внаслідок обстрілу постраждав будинок у Сумській громаді, на місце події комісію можна викликати за телефоном 0665437667.

На Харківщині найчастіше використовують програму єВідновлення, адже без участі держави відновити житло у великих масштабах жителі області самостійно не зможуть. Станом на листопад 2023 року, за даними Департаменту містобудування та архітектури Харківської ОВА, у Харкові мають руйнування майже 5 тис. будівель. На другому місці перебувають Ізюм та Балаклія, де понівечені по понад тисячі будинків. Заявки на компенсації власники внесли до єВідновлення й наразі очікують результатів.

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України, який був створений командою редакції «ЗМІСТ» у колаборації з редакцією журналу «Хмарочос». Проєкт реалізовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button