Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Війна змусила Юлію Приходченко покинути дім у Харкові. Спроби розпочати нове життя за кордоном чи в Полтаві призвели до вигорання, тому жінка відчула, що потребує психологічної допомоги. Необхідність оплачувати квартиру, їжу, одяг та утримання дітей залишилася, тож зайвих коштів на психолога не було. Постало питання: де отримати допомогу, якщо заробітної плати та виплат для внутрішньо переміщених осіб вистачає тільки на життя?

У 2023 році на Сумщині, Харківщині та Полтавщині почали створювати можливості для надання безоплатної психологічної допомоги тим, хто цього потребує. Це пов’язано з високою вартістю консультацій приватних психотерапевтів, яка коливається від 500 до 3 000 гривень за сеанс..

Пояснюємо, куди можна звернутися за психологічною допомогою, аби кожен, хто цього потребує, міг скористатися цією можливістю.

Потреби ВПО в психологічній допомозі

Юлія Приходченко виїхала з Харкова після 24 лютого. Побувала з синами за кордоном, але вже за три місяці вони приїхали до Полтави. Юлія працює соціальною працівницею й допомагає людям, які опинилися у складних життєвих обставинах. З часом вона відчула, що й сама перебуває в «емоційному проваллі», адже війна змусила багато чим пожертвувати. Після майже двох років життя поза домом, жінці складно відновити власні ресурси:

«Здавалося, що проблем з цим у мене не було. У Полтаві також мешкає родичка, і їй морально складніше, бо чоловік знаходиться на передовій. Я завжди її намагаюся розрадити, але якось усвідомила, що сама вичерпала ресурс. Відчуття щастя немає ані у святах, ані в покупках. Тоді зрозуміла, що мені потрібна допомога».

Жінка каже, що не змогла б оплачувати до тисячі гривень за сеанс психотерапії, бо має більш нагальні потреби: орендувати квартиру в Полтаві дорожче, ніж у Харкові. До того ж через дистанційну роботу жінку перевели працювати на пів ставки, тому грошей вистачає лише на базові потреби. Суттєво родину підтримують державні виплати для ВПО, але цього недостатньо, щоб оплачувати консультації. Юлії довелося шукати безкоштовну альтернативу.

У Полтаві таку допомогу їй надали в одному з центрів, що фінансують міжнародні партнери. Тригодинна психологічна сесія зі спеціалістом й групові сеанси психотерапії показали Юлії Приходченко, що вона не сам на сам зі своїми проблемами. Тепер жінка планує скористатися ще кількома сеансами, які надають в Полтаві безкоштовно, щоб покращити ментальне здоров’я.

Особливості психологічної допомоги для ВПО

Більшість проблем, з якими приходять постраждалі від війни, пов’язані з невизначеністю. Про це каже кризова психологиня Інесса Самброс, яка має 14-річний досвід у цій галузі і є членкинею Української спілки психологів.

Особливості роботи психотерапевта під час надання допомоги для ВПО полягають у тому, що більшість людей, за її спостереженнями, не адаптувалися, не прийняли умови зміненого життя і змінених себе. Інесса Самброс виокремлює кілька головних особливостей  постраждалих від війни громадян:

  • люди поставили життя на паузу, живуть спогадами, минулим або сповіданнями, що війна скоро закінчиться і вони повернуться додому. Фактично люди ставлять себе на паузу, що заважає повноцінно жити;
  • під час сеансів психотерапії людина має вирішити, залишатися і адаптуватися до нових умов, або ж повернутися на підконтрольні Україні території, що піддають обстрілам. Стан невизначеності заважає ухвалювати рішення;
  • неможливість налагодити спілкування з місцевими, які живуть у громадах, де не було бойових дій. Інесса Самброс працює з ВПО з Харківщини, Донеччини та Луганщини. Досвід переживання прильотів, або багатомісячні сидіння в підвалах – те, чого не було у їхніх теперішніх сусідів. У ВПО це особливо загострюється, якщо вони не відчувають достатньої підтримки.

За словами психологині, з цими проблемами звертаються найчастіше. Кількість звернень зростає, тому ринок намагається задовольнити попит на психологічну допомогу. Наразі в Україні з’явилися пропозиції від громадських організацій та фондів, які мають проєкти  за підтримки іноземних донорів.

«Це дозволяє безкоштовно надавати від трьох до семи безоплатних психологічних сесій.  Прекрасна допомога для людей в їхньому хронічно стресовому стані.  Адже за консультацію просять мінімум 500-600 гривень».

Можливість відвідувати безкоштовні сесії для постраждалих від війни допомагає впоратися з тривожністю та відчаєм, не переймаючись за фінансові проблеми. Раніше подібних проєктів в Україні було значно менше, адже психологічній підтримці приділяли менше уваги.

Допомога в регіонах: як працюють проєкти, які надають психологічну підтримку

Свого часу Харківщина стала прихистком для людей, які першими зіштовхнулися з війною в Україні. З 2014 року ця область прийняла понад 100 тисяч ВПО з Донеччини та Луганщини, а уже в 2022 році й сам зустріла війну. Після контрнаступу восени 2022 року, в області вирішили створювати ініціативи для підтримки постраждалих від війни.

Директорка Харківського обласного центру соціальних служб Оксана Радіч каже, що запити на психологічну допомогу почали отримувати у 2023 році. Люди цікавилися наявністю психологів, які могли б проводити консультації для тих, хто повернувся на звільнені території.

Досвід цього центру соціальних служб продемонстрував синергію державної установи та громадських ініціатив. Коли влада побачила запит на отримання психологічної допомоги, вирішили діяти разом з місцевими ГО, які заручилися допомогою міжнародних партнерів. 

Як це працює? Харківський центр здобув підтримку керівництва Харківської ОВА й налаштовує роботу, допомагає у масштабуванні проєкту, надав приміщення для консультацій. Своєю чергою ГО написали гранти для залучення інвестицій та фінансову підтримку проєктів спільно з Харківським обласним центром соціальних служб. Разом їм вдалося створити посади психологів у кожній з 56 громад Харківщини. Оксана Радіч каже, що хотілося би більше, але базу уже створено:

«Послуги з психологічної допомоги, самопідтримки надаємо у взаємодії з різноманітними ГО. Зараз немає сенсу йти до приватного психолога, бо спеціалісти намагаються підтримувати дітей і постраждалих від війни. Майже кожен психолог в нашій області зараз співпрацює з певною ГО, де надають послуги безкоштовно для відвідувачів. За таким принципом це працює і в нас».

У харківському центрі побачили, що можуть допомогти жителям області, якщо співпрацюватимуть з громадськими ініціативами. Обласна адміністрація цей проєкт підтримала, тож після запуску психологічної допомоги в громадах, Харківщина створила проєкт для навчання з підвищення стресостійкості тощо.

На базі центру тепер систематично проводять психологічні консультації й спеціально для цього обладнали три нові зали в їхній будівлі. За психологічними консультаціями звертаються ВПО, ветерани, родини з дітьми та інші жителі області.

На Полтавщині також працює Центр адаптації ВПО. Його керівниця Ілона Орищенко каже, що у центрі намагаються прийняти запит та якнайшвидше надати індивідуальну консультацію кожному. Попри це, є черга з людей, які чекають тільки на перший візит до психологів. Це свідчить про попит на таку допомогу:

Запит на роботу з психологом показав й інші проблеми в регіоні: недоступність допомоги в громадах, де живуть ВПО. Після цього у центрі вирішили організувати групові психологічні тренінги, певну кількість виїздів психологів у громади тощо. Поки ж пропозиція задовольняє попит, але надалі з цим можуть виникнути проблеми, тож у Полтаві планують розширювати цей напрямок.

Для отримання допомоги від громадських ініціатив необхідно зателефонувати до центрів й пояснити свою потребу, розповісти про себе. На Харківщині можна звернутися на гарячу лінію місцевої психологічної служби:

  • 0680719929;
  • 0500719929;
  • 0630719929.

Зв’язатися з Харківським обласним центром соціальних служб можна за номером 0577570896. Опишіть свою проблему, яку хотіли б вирішити за сприяння центру.

Щоб записатися на психологічну консультацію на Сумщині та Полтавщині, достатньо залишили анкету за посиланням. Місцева громадська організація «Конфіденс», що також надає психологічну допомогу, людям, які цього потребують, розгляне вашу заявку та запропонує формат надання допомоги.

Для отримання допомоги у Полтаві, можна підписатися на оновлення Центру адаптації ВПО, де публікують інформацію про групові психологічні заняття. Для уточнень про запис на проєкт, телефонуйте за номером 0664113691.

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України, який був створений командою редакції «ЗМІСТ» у колаборації з редакцією журналу «Хмарочос». Проєкт реалізовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button