В Україні презентували адаптацію закону про соціальне житло за австрійською моделлю. Як вона працює?
Прийняття закону дозволить створювати організації, які зможуть будувати неприбуткове житло для оренди.
Прийняття закону дозволить створювати організації, які зможуть будувати неприбуткове житло для оренди.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24954 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Центр досліджень землі і житла, який є частиною Харківської школи архітектури, організував дискусію, на якій презентували результат багаторічного дослідження системи низькоприбуткового житлового будівництва в Австрії. Відеотрансляцію події ви можете подивитись за посиланням.
Дослідження робилося разом з австрійською організацією IIBW (назву якої можна перекласти, як «Інститут нерухомості, будівництва та життя»). Передумовою цього проєкту стало те, що в Україні наразі майже відсутнє соціальне житло – яке належить громадам і здається особам-представникам вразливих груп населення нижче ринкової вартості. Водночас в країнах ЄС таке житло складає з усього ринку нерухомості: в Нідерландах – 31%, в Австрії – 24%, в Данії – 21%, у Франції – 18%, у Фінляндії – 11%. Але всі починали з нуля, і взагалі фонд неприбуткового орендного житла почав формуватись в Європі тільки після 1945 року.
Потреба в безпечному і доступному житлі в Україні нагальна – за офіційними даними пошкоджено 1,6 мільйона помешкань у країні, з яких третина зруйнована. 10 тисяч заяв було подано у програму єВідновлення, на компенсацію за знищене житло, з яких опрацьовано вже 6,4 тисячі. Житлові сертифікати по цій програмі вже обміняли на житло 886 заявників. Але серед багатьох проблем, з якими стикаються люди, що подаються на відновлення житла є втрачені документи, колишні проблеми з землею, проблеми з ОСББ або спільна власність на зруйноване житло. Власне, програма єВідновлення не закриває потреби вразливих груп людей, а працює лише зі спроможними власниками.
Австрійський досвід показує, що будівництво соціального житла реальне при залучені OПЖК (Обмежено-Прибуткових Житлових Компаній), які повинні прозоро використовувати ресурс, і можуть розвивати економіку країни. Подібні компанії працюють по всій території Австрії. І на цьому прикладі сьогодні виписаний вже проєкт закону з 18 статей, який розроблявся командою з українських і австрійських спеціалістів. В ньому говориться про модель запровадження аналогів ОПЖК в Україні, яка має будуватися на шести принципах:
Вже створене правове обґрунтування для реалізації цього проєкту, з яким можуть ознайомитися спеціалісти. Залишається декілька питань з розподілом подібного житла для саме тих, хто потребує його, але по суті, ідея житла, яке може належати громаді, зробила ще один крок до реалізації.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті