Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Кількість людей з інвалідністю в Україні зросла на 300 тисяч осіб, сягнувши трьох мільйонів, згідно з даними Мінсоцполітики за 2023 рік. При цьому в українських містах поки що не створено умов для їхнього комфортного проживання та пересування. Теоретично, держава та міста мають враховувати потреби людей, що переміщуються на колісному кріслі і створювати відповідні вимоги для бізнесів. 

Зокрема, за законом, в українських готелях та пансіонатах має проектуватись не менше 10% житлових місць для розселення людей з інвалідністю, які пересуваються на візках. Цей відсоток з 2019 року виписаний у нові державні будівельні норми (ДБН) «Інклюзивність будівель і споруд». Проте зараз з 2 500 українських готелів інклюзивні номери можна знайти лише в невеликій кількості. 

Відсутність інфраструктури не може стримати людей на колісних кріслах від подорожей. Але зараз для них такі пригоди інколи перетворюються на трагедії. «Хмарочос» поспілкувався з деякими людьми з інвалідністю, щоб читач міг уявити їх досвід поїздок. 

Особистий досвід

Тетяна проживає в сільській місцевості у Хмельницькій області, але любить подорожувати. Оскільки жінка пересувається на колісному кріслі, під час планування мандрівки вона ретельно шукає готелі чи квартири для проживання, а також транспорт, яким зможе дістатись до місця призначення. Її перша подорож до Львова запам’яталась в першу чергу тим, якою незручною для пересування є бруківка. Більш того, на переході з одного тротуару до іншого, Тетяна випала з крісла через те, що колесо зачепилося за бруківку. Обійшлося незначними травмами, проте нелюбов до бруківки залишилась. 

Тетяна також ділиться своїм досвідом користування Укрзалізницею. Каже, що там завжди, за необхідності, допомагають людям у колісних кріслах. Але трапляються й недоліки. Так, у вересні 2023 року Укрзалізниця запустила нову послугу – онлайн замовлення вагонів, пристосованих для подорожей людей у колісних кріслах. Тетяна вирішила протестувати її, замовивши подорож з однієї області в іншу, але їй відмовили тому, що вагони причеплюються виключно на весь маршрут поїздки, і це не роблять для короткої відстані.

«Власне, відсутність інклюзивних вагонів і доступу до вагона (пандуси й т.д.) добре відчувається й обмежують нас у виборі способу подорожі», – розповідає Тетяна. 

Ігор Ватилик мешкає поруч зі Львовом у приватному будинку в Сокільниках. Він використовує колісне крісло, і любить подорожувати з родиною. Каже, що відпочинок для таких людей майже недоступний в нашій країні. Не всюди є можливість навіть сходити в ресторан без сторонньої допомоги. Але головна проблема – готелі.

«Коли ми їдемо відпочивати, обираємо готелі, де немає сходів з вулиці і бронюємо номер на першому поверсі. Загалом в готелях проблема з інклюзивними номерами. Але якщо в звичайному номері встановлені широкі двері в туалет і ванна кімната більша за стандартну, я намагаюсь впоратись без поручнів. Єдиний раз проживали в інклюзивному номері в готелі “Арбат” у місті Чернівці», – розповідає Ігор.

Що кажуть в готелях

Як розповідає адміністратор готелю «Арбат», Антоніна, близько трьох років тому місткість готелю вирішили збільшити, добудувавши один поверх, де запланували зробити інклюзивний номер. В ньому зробили поручні у вбиральні, ширші двері й залишили багато простору в середині для можливості розвороту візка. З вулиці нагору можна піднятися на добудованому ліфті.  

«Пошуки інклюзивного готелю завдання не з простих, – говорить Тетяна. – Нещодавно я подивилась шоу “Відвал ніг”, зняте у Львові. Там демонстрували інклюзивний готельний номер у Best Western Plus Market Square, я спершу зраділа, а потім зрозуміла, що це одномісний номер, і важко зітхнула, адже я зазвичай подорожую не одна, хай це супровід або близька людина. Виходить, що інклюзивний номер є, проте я не зможу ним скористатися через його місткість».

Інклюзивний номер у Best Western Plus Market Square. Всередині номера потрібно правильно розрахувати ергономіку. Треба врахувати достатньо простору для того, щоб візок міг розвертатись.

Згаданий готель з назвою Best Western Plus Market Square, має один інклюзивний номер, але інформація про нього є у всіх електронних каналах продажу, а також адміністрація розказує про нього у соціальних мережах. У Львові знаходиться два центри реабілітації воїнів, тому інклюзивний номер завжди затребуваний. Цікаво, що про нього питають також літні люди, зокрема науковці. Серед переваг номеру – полуторне ліжко, досить велике, а також розташування номеру на першому поверсі.

«Ми запустили готель першого вересня 2022 року, вже під час війни, – розповідає керівник готелю Олексій Євченко. – Робили реконструкцію будівлі, і заздалегідь на першому поверсі спроектували один номер для людей з інвалідністю. Добре, якщо людина, яка приїжджає на візку, мешкає на першому поверсі, і не відчуває додаткових вертикальних навантажень. Якщо номер на першому поверсі, людина на візку може сама проїхати в свій номер, а потім проїхати в ресторан, якщо пандуси зроблені під правильним кутом нахилу».    

Інклюзивний номер у Best Western Plus Market Square. Коли клієнт хоче виїхати з номеру, то натискає велику кнопку на стіні, і двері відчиняються

Тобто, всі нюанси були продумані адміністрацією готелю спочатку. Тут двері в інклюзивний номер не тільки ширші, але й відкриваються автоматично. Людина заїжджає, прикладаючи ключ до спеціального пристрою, а коли хоче виїхати, то натискає велику кнопку на стіні, і двері відчиняються. Зазвичай людині на візку важко відкрити двері як на себе, так і від себе. Двері в ванну кімнату тут слайдерні, вони з’їжджають убік. «Всередині номера потрібно правильно розрахувати ергономіку, – пояснює Олексій Євченко. – Треба врахувати достатньо простору для того, щоб візок міг розвертатись». 

Інклюзивний номер у Best Western Plus Market Square. Треба по-іншому робити душ, дзеркала, також потрібен автономний стільчик для прийому душу, трохи інший унітаз та додаткові поручні.

Якщо порівнювати кошторис облаштування інклюзивного номера, то він буде на 10-20% більший за стандартний. В інклюзивному номері потрібно по-іншому робити душ, дзеркала, також потрібен автономний стільчик для прийому душу, трохи інший унітаз та додаткові поручні. У кімнаті прибирають приліжкові тумбочки біля ліжка, і встановлюється стіл інших параметрів, щоб людина могла легко користуватися чайником, наприклад. 

Також під час дослідження ми знайшли номер для людей з інвалідністю в київському готелі «Братислава», в якому можуть розміститися дві людини. Крім типових зручностей тут дозволено проживання з тваринами до семи кілограм вагою. Це додаткова послуга, яка коштує 600 грн, загалом вартість номера складає приблизно 2 300 грн. Разом з тим, переглядаючи номери «Братислави» на сайті Booking.com, неможливо дізнатись, чи є в готелі інклюзивний номер, він там просто не вказаний. Проте цю інформацію можна знайти на офіційному сайті готелю. Тобто, можливо зараз подібного житла і стає більше, проте це не означає, що його легко знайти в мережі.   

Крім того, що інклюзивні номери мають бути облаштовані у всіх готелях країни, їх зручності мають спиратися на рекомендації, які надані у ДБН. Насамперед, це більша площа номеру для зручного проїзду колісних крісел. Також в документах позначена висота, на якій мають бути встановлені стіл, рукомийник, вішаки, дзеркала, поручні. В ідеалі, можна зробити систему регулювання рукомийника, наприклад, по висоті. Також власники готелів мають думати, чи легко людям дістатися інклюзивного номеру. Керівниця проєкту Доступно.UA, Наталія Порхитько, розповідає, що важливо приділити увагу території перед готелем. Паркувальних місць має бути також 10 відсотків від кількості усіх номерів готелю. Ці місця, як і шлях від парковки до дверей готелю мають бути запроєктовані згідно з нормативами. 

Прості думки, про те, що місто повинно бути комфортним для всіх, не так легко втілити в життя, але над цим потрібно працювати. «І завжди треба залучати людей з інвалідністю до процесу, щоб отримувати зворотний зв’язок, – розмірковує наша героїня Тетяна. – Можна звертатися до відповідних організацій з порадою з вдосконалення простору. Добре було б обмінюватись досвідом й запроваджувати у місті найліпші практики».

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button