Дедалі менше українських біженців хочуть повертатися, — дослідження
За кордоном можуть залишитися до 2,3 мільйона українців.
За кордоном можуть залишитися до 2,3 мільйона українців.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Дедалі менше українців хочуть повертатися додому і дедалі більше з них асимілюються в країнах перебування. Такими є висновки третьої хвилі дослідження Info Sapiens на замовлення Центру економічної стратегії.
Два роки тому 42% опитаних сказали, що їм більше подобається жити в Україні, а тепер — лише 27%. Цьому могли сприяти адаптація та працевлаштування. Також ті, кому вдома було краще, вже повернулися.
Якщо в листопаді 2022 року половина біженців запевняла, що точно повернеться, і ще чверть принаймні схилялася до повернення, то зараз ця частка впала до 52% загалом.
Наразі за кордоном — 4,9 мільйона українських біженців. З них близько 3,3 мільйона перетнули західний кордон України, 250 тисяч виїхали в ЄС через Росію чи Білорусь, а 1,3 мільйона залишаються в Росії.
Окрім Росії, найбільше біженців перебуває в Німеччині (1,3 мільйона), Польщі (950 тисяч) та Чехії (380 тисяч).
65% опитаних біженців — жінки. Більшість виїхали зі сходу або півдня України. Водночас частка чоловіків порівняно з листопадом 2022 року зросла з 17% до 35%.
Найбільш схильними до виїзду виявилися люди з вищою освітою та вищим рівнем доходів.
45% біженців працевлаштовані. Найнижчий рівень зайнятості в Німеччині — там працюють лише 23% біженців. Найбільша ж частка українців працює в Словаччині (71%), Чехії та Великій Британії (по 69%). 38% із них кажуть, що отримують набагато більше, ніж до війни.
71% отримує соціальну допомогу. Торік ця частка перевищувала 90%.
За розрахунками ЦЕС, за кордоном можуть залишитися 1,4-2,3 мільйона українців. Крім того, після припинення дії воєнного стану і відкриття кордонів Україну можуть залишити 88-155 тисяч чоловіків — переважно тих, чиї дружини виїхали за кордон.
Від неповернення такої кількості біженців економіка України може втрачати 3,9-6,3% від довоєнного ВВП щорічно.
Соціологи опитали тисячу українців за кордоном (крім тих, хто перебуває у РФ і Білорусі) від грудня 2023 року до січня 2024-го.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті