Перейменування недостатньо: Інститут нацпам’яті закликав знести колишню Арку дружби народів
Експертна комісія зробила висновок, що монумент є символом російської імперської політики.
Експертна комісія зробила висновок, що монумент є символом російської імперської політики.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 297 днів. За цей час ми опублікували 26304 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Український інститут національної пам’яті заявив, що Арка Свободи українського народу у Києві, попри перейменування, належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу. Такий висновок зробила Експертна комісія Інституту нацпам’яті.
Науковці стверджують, що «Арка Дружби народів», не зважаючи на перейменування Київською міськрадою в Арку Свободи українського народу, репрезентує лише радянські ідеологічні символи та конотації, а відтак – становить загрозу національній безпеці України.
Монумент на честь «возз’єднання України з Росією» було встановлено на території Хрещатого парку в Києві у 1982 р., в процесі підготовки до відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року. Раніше під Аркою знаходилася скульптурна композиція двох робітників ‒ росіянина та українця, які тримали підняту стрічку з орденом «Дружби народів». Проте у 2022 році пам’ятник знесли, відірвавши російській фігурі голову.
Але досі під Аркою залишається гранітна стела з багатофігурною групою, що символізує Переяславську раду 1654 року. В Інституті нацпам’яті наголосили, що втілений у монументі міф про «возз’єднання» двох «братніх» народів не відповідає історичним реаліям. Адже фактично Переяславська угода була лише військово-політичним союзом, укладеним гетьманом Богданом Хмельницьким з московським царем.
На думку комісії, в умовах повномасштабного вторгнення в Україну цей міф також активно використовується для обґрунтування «законності» російських територіальних претензій та є складовою частиною інформаційно-пропагандистської кампанії кремля для формування в українців викривлених уявлень про нібито «історичну бездержавність» українського народу, «штучність» України як держави тощо.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті