Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Будинок Луцького зі встановленими скульптурами. Фото: «Думська»

На фасаді пам’ятки архітектури в Одесі встановили копії скульптур, які були знищені у радянський період. Боротьба з міською радою за повернення триметрового лева та двох орлів зі зміями у лапах тривала з 2017 і зайняла сім років.

Копії скульптур, знищених у радянський період. Фото: «Думська»

Копії оригінальних скульптур, які знаходилися на фасаді будинку Луцького до 1917 року, виготовив одеський скульптор Юрій Янакій. Це було зроблено на замовлення бізнесмена Олександра Варваренка, якому належить частина приміщень у будівлі. Також підприємець відреставрував головний вхід у будинок.

Скульптури на фасаді будівлі. Фото: «Думська»

Варваренко тричі подавав до міськради проєкт реставрації будинку. Однак місто не видавало дозволу на встановлення скульптур. Зрештою, у 2018 році бізнесмен поїхав до Бельгії, заявивши про марність спроб займатися соціальними проєктами та боротися з корупцією в Україні. Лише пообіцяв довести до кінця питання зі скульптурами.

Також відомо, що мешканці будинку за власні кошти відремонтували під’їзд, відтворили втрачені ажурні ворота в’їзної арки, різьблені двері квартир і розпочали роботи з дахом.

Будівля до реставрації. Фото: «Одеське життя»

Прибутковий будинок Луцького на вул. Маразліївській, 2 був зведений у 1902-1903 роках архітектором Мойсеєм Лінецьким у співавторстві з Самуїлом Гальперсоном. Раніше тут знаходилися відділення Дворянського і Селянського банків, жили відомий письменник Олександр Купрін і вчений-гідравлік Василь Пінегін.

Згідно з архівними фотографіями, спочатку на кутовій частині будівлі знаходилася скульптура лева, а на вишукано декорованих пілонах – орли. Проте за радянських часів багатий декор будівлі, зокрема більшість маскаронів, був утрачений.

Вигляд будинку Луцького на початку ХХ століття. Фото: «Думська»

Маскарони – це скульптурні прикраси у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти. Найбільш яскравим елементом кутової частини фасаду є маскарон над вікнами четвертого поверху, який до реставрації перебував у пошкодженому стані. Ця скульптура особлива своїм незвичним декоруванням – скрученою у химерний візерунок мотузкою на шиї жінки.

Скульптура жінки з мотузкою на шиї до реставрації. Фото: «Думська»

Цікавим фактом є наявність подібних скульптур з мотузками довкола ший і на інших будівлях вулиці Маразліївської, котрі місцеві жителі називають «будинками з повішеними». Адже більше ніде в Одесі подібні маскарони не зустрічаються.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button