В Одесі після 7 років боротьби на історичний будинок повернули скульптури
Зведена на початку ХХ століття будівля була відреставрована за кошти мецената.
Зведена на початку ХХ століття будівля була відреставрована за кошти мецената.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
На фасаді пам’ятки архітектури в Одесі встановили копії скульптур, які були знищені у радянський період. Боротьба з міською радою за повернення триметрового лева та двох орлів зі зміями у лапах тривала з 2017 і зайняла сім років.
Копії оригінальних скульптур, які знаходилися на фасаді будинку Луцького до 1917 року, виготовив одеський скульптор Юрій Янакій. Це було зроблено на замовлення бізнесмена Олександра Варваренка, якому належить частина приміщень у будівлі. Також підприємець відреставрував головний вхід у будинок.
Варваренко тричі подавав до міськради проєкт реставрації будинку. Однак місто не видавало дозволу на встановлення скульптур. Зрештою, у 2018 році бізнесмен поїхав до Бельгії, заявивши про марність спроб займатися соціальними проєктами та боротися з корупцією в Україні. Лише пообіцяв довести до кінця питання зі скульптурами.
Також відомо, що мешканці будинку за власні кошти відремонтували під’їзд, відтворили втрачені ажурні ворота в’їзної арки, різьблені двері квартир і розпочали роботи з дахом.
Прибутковий будинок Луцького на вул. Маразліївській, 2 був зведений у 1902-1903 роках архітектором Мойсеєм Лінецьким у співавторстві з Самуїлом Гальперсоном. Раніше тут знаходилися відділення Дворянського і Селянського банків, жили відомий письменник Олександр Купрін і вчений-гідравлік Василь Пінегін.
Згідно з архівними фотографіями, спочатку на кутовій частині будівлі знаходилася скульптура лева, а на вишукано декорованих пілонах – орли. Проте за радянських часів багатий декор будівлі, зокрема більшість маскаронів, був утрачений.
Маскарони – це скульптурні прикраси у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти. Найбільш яскравим елементом кутової частини фасаду є маскарон над вікнами четвертого поверху, який до реставрації перебував у пошкодженому стані. Ця скульптура особлива своїм незвичним декоруванням – скрученою у химерний візерунок мотузкою на шиї жінки.
Цікавим фактом є наявність подібних скульптур з мотузками довкола ший і на інших будівлях вулиці Маразліївської, котрі місцеві жителі називають «будинками з повішеними». Адже більше ніде в Одесі подібні маскарони не зустрічаються.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті