Фортифікації на Харківщині: чи будували вздовж кордону укріплення «в мінус три поверхи»?
У Міноборони запевняють, що на першому рубежі, що в кількох кілометрах від кордону з Росією, про використання важкої техніки та залізобетонних споруд не йдеться.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос». Підтримати | Хто ми такі?
Після початку російського наступу на Харківщині стали лунати звинувачення у відсутності фортифікацій вздовж кордону. У 2024 році уряд виділив понад 20 мільярдів гривень на створення укріплень, із яких майже чотири мільярди отримала Харківська область. Президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна будує дві тисячі кілометрів фортифікацій у три смуги.
Зранку 10 травня російські війська почали проривати лінію оборони у Харківській області. Посилилися обстріли прикордонних населених пунктів. Росіянам вдалося зайняти декілька сіл. Зараз тривають бої на околицях міста Вовчанськ. Із прикордоння евакуюють тисячі людей.
Одне з найгучніших звинувачень днями висловив Денис Ярославський, військовий підрозділу, що воює на вовчанському напрямку, колишній поліцейський і кандидат у мери Харкова. Його допис у фейсбуці поширили тисячі разів.
«Першої лінії фортифікацій і мін просто не було. Ворог вільно увійшов у сіру зону, по всій лінії кордону, яка в принципі не повинна була бути сірою! За два роки на українському кордоні повинні були стояти бетонні укріплення в мінус три поверхи! А не було навіть мін. Ми приходимо до думки, що це або шалене злодійство, або навмисний саботаж!» — написав він.
У Міністерстві оборони наголошують, що фортифікації будують у три рубежі, — й перший рубіж, розташований у півтора-шести кілометрах від кордону з Росією, утримують та обладнують власноруч військові підрозділи. Там про використання важкої техніки та залізобетонних споруд не йдеться.
«Інформаційні вкиди щодо можливості обладнати триповерхові бетонні споруди під вогневим впливом противника, м’яко кажучи, є абсурдними», — заявив голова адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міноборони Олександр Яковець.
Найбільш підготовленим є третій оборонний рубіж, який облаштовують на відстані від 17 до 35 кілометрів від кордону. Будівництво замовляють обладміністрації, працюють цивільні підрядники і фахові інженери. Там використовують залізобетонні споруди та засоби інженерного озброєння.
Саме ці укріплення — «зуби дракона», протитанкові рови, опорні пункти, бліндажі — показував у березні голова Харківської ОДА Олег Синєгубов.
На другій лінії оборони основним матеріалом є дерево, а не бетон, як показує DW у квітневому сюжеті. Це переважно траншеї та бліндажі з дерев’яним перекриттям. Тут працювати небезпечніше, тому будують не цивільні підрядники, а інженерні війська, які мають значно менше працівників і техніки.
В адміністрації Вовчанська, за який зараз тривають найзапекліші бої, пояснюють, що будувати фортифікації під постійними обстрілами було вкрай важко, адже місто розташоване у чотирьох кілометрах від російського кордону.
«Все було побудовано. Але, можливо, не так щільно. Вовчанськ після деокупації півтора року перебуває під постійним обстрілом, і мінометів, і артилерії», — заявив Радіо Свобода начальник Вовчанської міської військової адміністрації Тамаз Гамбарашвілі.
Як коментують прорив росіян експерти?
Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті вказує, що наступ Росії на Харківщину є наслідком позиції Заходу, який не схвалює використання Україною західної зброї для ударів по цілях на території Росії.
Олександр Мусієнко, керівник центру військово-правових досліджень, вважає, що під час наступу росіян на Харківщині далися взнаки передусім нестача систем ППО та нестача боєприпасів, а не брак фортифікацій.
«Ворог має тотальну перевагу в повітрі. Будь-які фортифікації руйнуються КАБами. Тому не вдалося їх убезпечити без прикриття системами ППО. І тому вирішили на цьому відтинку створювати оборонні рубежі дешо глибше, щоб вони були недосяжні принаймні для вогню артилерії», — повідомив Мусієнко Радіо Свобода.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті