Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Команда проєкту: Berel GoldensteinTetiana TimanovaViktor SholoshenkoOleksandr MelnykРуслан Земляний, Наталія Вєрбікова, Марія Логінова, Vlodco ZotovAnton GerasymovychYevgen KryshenDmitro Gorbatyuk

Нещодавно Бюро ініціативної архітектури «GA» представило проєкт нового ЖК на околиці Одеси – у селищі Авангард. Авангард для Одеси – це як Софіївська Борщагівка для Києва, проте селище відоме не лише близькістю до портового міста. В Авангарді розташований один з найбільших у Східній Європі ринків «Сьомий кілометр», про який знає, певно, кожен українець. Окрім цього, селище має один з найкращих показників економічної незалежності серед громад України. 

Серед багатьох підприємств, що є в Авангарді, є й ті, що припинили свою роботу – одним з них є місцева свиноферма. Територія ферми закинута та пустує, тож їй вирішили знайти нове застосування. Девелоперська компанія планує звести на цій ділянці житлове містечко, проєкт якого розробляє архітектурне бюро GA. «Хмарочос» поспілкувався зі співзасновником GA, архітектором та урбаністом Влодком Зотовим і дізнався, чим особливий комплекс.

Чому обрали саме цю ділянку?

Авангард активно розвивається, а свиноферма вже давно стоїть закинутою – така ситуація не може тривати довго в околицях такого мегаполіса як Одеса, розповідає Влодко Зотов. 

«Мабуть, це непогане рішення, адже вирощування свиней створює додаткові викиди вуглекислого газу. Я не дуже засмучений тим, що в нас не відроджується свиноферма, якщо чесно», – ділиться Зотов.

Територія, на якій планують звести ЖК, знаходиться поруч з обʼїзною дорогою, тож його мешканці можуть зручно дістатись Одеси. Будівництво на цій території продовжить тенденцію розбудови Одеси завдяки населеним пунктам-сателітам, розповідає Влодко. Окрім цього, позитивним сигналом є те, що для будівництва обрали не сільськогосподарські землі, а саме закинуту територію, додає він. 

Як виглядатимуть будинки?

Більшість житлових секцій матимуть форму колодязя. Доступ до подвірʼя всередині будинку-колодязя буде лише у його мешканців – приватні та спільні зони тут розділені дуже чітко, розповідає Зотов. Решта території буде доступна як для мешканців ЖК, так і для всіх охочих прогулятись його територією – жодних парканів чи шлагбаумів на вʼїзді не буде.

На візуалізаціях видно, що дахи будинків мають досить цікаву похилу форму – це рішення застосували не просто так. Якщо подивитись на селище Авангард, можна помітити, що дахи місцевих будинків мають фірмовий, майже середземноморський стиль, розповідає співзасновник GA. Дахи такої форми – це вимога адміністрації місцевої ОТГ, додає він. Проте ця форма не є остаточною – зараз готовий лише проєкт планування території, а під час проєктування архітектурної частини вигляд будинків можуть дещо змінити. 

Будинки матимуть по пʼять поверхів – чотири повноцінних поверхи та один мансардний. Попри однакову висоту забудови, завдяки нерівномірності рельєфу вдасться створити певний контраст, додає Влодко. 

Зелені зони та водойми

Житлове містечко по діагоналі «розрізає» парк – частково він складатиметься з зелених насаджень, які залишились ще з часів існування свиноферми. Раніше на цій території були фруктові сади, тож їх намагались зберегти, розповідає Зотов. 

У парку також облаштують кілька водойм. На території свиноферми є невеликі «підмокання» – спершу планувальники думали, що це природне заболочення. Як виявилось, на ділянці вже близько 15 років тече вода через несправний водопровід, розповідає Влодко. В GA вирішили зберегти ці водойми та перетворити на два повноцінні ставки. 

По діагоналі парк переходить в бульвар і переходить в балку (долину – ред.), яка сезонно наповнюється водою. Поруч з нею знаходиться каналізаційна станція, яку планують реконструювати та використовувати для потреб ЖК. Цю заболочену місцевість хочуть ревіталізувати та створити вздовж неї набережну. 

На території комплексу збудують приватну школу та кілька дитячих садочків. Школу розташують поруч з обʼїзною дорогою, щоб до неї було зручно дістатись не лише місцевим, але й людям, які везуть своїх дітей з Одеси або сусідніх населених пунктів. Садочки, на відміну від школи, не матимуть окремих будівель, а займатимуть перші два поверхи житлових будинків. 

«Мені здається, що будівництво приватної школи та садочків на території ЖК – це крок вперед. Краще збудувати приватні навчальні заклади і одразу попередити, що вони будуть комерційними, ніж обіцяти створити комунальний заклад і зовсім його не збудувати», – вважає Зотов.

Читайте також: Моя дитина вчиться у шкільному коридорі. Будівельний бум створив у передмістях Києва освітній колапс

Він додає, що попри наявність норм, що зобовʼязують забудовника зводити школи та садочки на території ЖК, органи місцевої влади потім неохоче приймають їх на баланс, адже це вимагає додаткових витрат та бюрократичних процедур.

Біля школи збудують спортивний центр з тренувальними залами та басейном, а неподалік зведуть будівлю з готелем та офісами. На перших поверхах житлових будинків планують розташувати комерційні приміщення. 

Окрім цього, комплекс матиме розвинену мережу пішохідних та велосипедних доріжок. Територією комплексу також можна пересуватись автомобілем, проте кількість наскрізних автомобільних доріг тут невелика, додає Зотов. Для авто передбачили наземні стоянки, а також кілька наземних багаторівневих паркінгів – підземні на цій ділянці звести неможливо через складну гідрологічну ситуацію. Єдиними підземними спорудами на території комплексу будуть бомбосховища.

На даху паркінгів облаштують спортивні майданчики, а також на території зведуть понад 10 майданчиків для дітей та дорослих, де діти зможуть погратись, а їх батьки – відпочити. 

Окрім цього, з боку обʼїзної дороги облаштують зупинку громадського транспорту, щоб з ЖК можна було легко дістатись до Одеси та інших населених пунктів. 

Чим особливий комплекс?

Житлове містечко вирізняє з-поміж інших житлових комплексів кілька особливостей, вважає Влодко Зотов. По-перше, на території зведуть супутню інфраструктуру коштом девелопера – зокрема школу та дитячі садочки. Окрім цього, під час планування ЖК намагались максимально зберегти наявні зелені зони та створити якомога більше нових. 

Також GA намагались зробити простір максимально цікавим та нелінійним. Квартали мають правильну форму, а от вулиці – ні, розповідає Зотов. Вулиці не проглядаються на велику відстань, що створює психологічний комфорт та навіть нагадує вулиці старого міста, підсумовує архітектор. 

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button