Ревіталізація модерністських панельок у Польщі: пропозиція для колишнього гуртожитку 1970-х
Проєкт будівель «ляйпцизького типу» — з металевими конструкціями — розробляли у Польщі з кінця 1960-х років.
Проєкт будівель «ляйпцизького типу» — з металевими конструкціями — розробляли у Польщі з кінця 1960-х років.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24974 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Польські архітектори запустили проєкт з ревіталізації будинків 1970-х років у місті Домброва-Гурнича, що біля Катовіце. Одну з пропозицій розробив випускник Краківської політехніки Міхал Кєрч, повідомляє WhiteMad.
Йдеться про реконструкцію та перетворення на житло п’ятьох модерністських будівель, які раніше слугували гуртожитками для працівників Катовіцького металургійного заводу.
Проєкт будівель «ляйпцизького типу» розробляли у Польщі з кінця 1960-х років. Їх особливістю, крім швидкості будівництва, було те, що конструкція без несучих стін всередині дозволяла планування під будь-які потреби: для адміністративних чи офісних приміщень, гуртожитків тощо. Навісний фасад складався зі сталево-алюмінієвих профілів. Елементи свого часу експортували до 45 країн, 150 будинків такого типу звели у польських містах, зокрема шість — у Домброві-Гурничій.
Однак такі будівлі мали погану теплоізоляцію, тож влітку в них було спекотно, а взимку холодно. До того ж, у конструкції навісних стін використовували азбестові панелі, заборонений зараз матеріал.
Один із будинків комплексу в Домброві-Гурничій знесли. Інший пристосували під соціальне житло, ще один віддають в оренду під офіси. Три будинки занедбані.
Кєрч, втім, переконаний, що ці модерністські будинки мають архітектурну цінність і мають бути захищені законом. Більш того, він пропонує відбудувати знесену шосту будівлю.
Читайте також: Осучаснення панельок на прикладі модерністського «Суперблоку» в Польщі: як адаптувати їх до нових потреб?
В оригінальному проєкті коридори були довгими та темними з вікнами лише в кінці. Архітектор попонує зробити в центрі кожного будинку атріум, крізь який потраплятиме світло.
Альтернативним рішенням є зовнішні галереї, з яких мешканців зможуть потрапляти у квартири. Це також забезпечуватиме кращу вентиляцію.
У проєкті Кєрча будинки отримують простір на дахах — тераси слугуватимуть місцем для зустрічей і активностей. Там можна облаштувати сади, для поливу яких використовувати дощову воду.
Будинки має бути утеплено та оснащено сонячними панелями на фасадах та у вигляді навісів на дахах.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті