Майже 70% українців отримують пенсію на рівні та за межею бідності. Чому виникла така ситуація?
Від початку року чисельність пенсіонерів в Україні скоротилася на майже 400 тис. осіб.
Від початку року чисельність пенсіонерів в Україні скоротилася на майже 400 тис. осіб.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
На початок 2024 року майже 70% українців отримували пенсію на рівні та за межею бідності, за рівнем, визначеним ООН для країн Центральної та Східної Європи. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, як пише «Лівий берег».
Також Омбудсман зазначив, що чисельність пенсіонерів в Україні скоротилася на майже 400 тисяч осіб. Якщо на початку цього року пенсію отримували 10,5 млн людей, то наразі – лише 10,1 млн.
Як пояснює Лубінець, важливі зміни у пенсійній системі відбулися у 2017 році, після прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Внаслідок цього оцінка одного року страхового стажу зменшилась з 1,35% до 1%, що призвело до зменшення розмірів раніше призначених пенсій.
Наразі для 30 років страхового стажу коефіцієнт становить 30%. Тобто людина, яка виходить на пенсію, отримує втричі менше доходів. А згідно з Конвенцією Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення, пенсія повинна становити не менше 40% від заробітної плати.
Ще однією проблемою є несвоєчасне отримання винагороди за працю на держпідприємствах, що знаходяться в сфері управління центральних органів виконавчої влади. Заборгованість із виплати у таких установах становила 2,23 млрд грн на початок 2024 року.
«Причинами такої ситуації є те, що у Бюджетній декларації та державному бюджеті не передбачені кошти для державних підприємств на погашення заборгованості по заробітній платі за минулі періоди. У Держбюджеті України на 2021-2023 роки частково виділяли на це кошти, але лише працівникам держпідприємств вугільної промисловості», – пояснює Лубінець.
Це питання потребує оперативного врегулювання, оскільки в разі наявності боргу по сплаті ЄСВ на підприємстві, період заборгованості не зараховується до страхового стажу працівників, а їхня зарплата за цей час не включається в розрахунок пенсії. За даними ДПС, станом на початок 2024 року розмір заборгованості зі сплати єдиного внеску становить 20,5 млрд грн.
Як пояснює український Омбудсман, через суттєві зміни підходів до розрахунку пенсій внаслідок ухвалених законів багато громадян почали масово звертатися до суду. Водночас Пенсійний фонд систематично не виконує судові рішення. Наразі сума заборгованості за рішеннями судів, ухвалених з 2013 року, становить майже 70 млрд гривень.
«Моніторинг встановив, що держава фінансово неспроможна одразу погасити всю заборгованість на виконання усіх судових рішень. Тому виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення коштом держбюджету», – зазначає Лубінець.
Цього року уряд не затвердив бюджет Пенсійного фонду на 2024 рік, тому виплати заборгованості так і не розпочалися.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті