Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 103 днів. За цей час ми опублікували 24811 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Борис Корпусенко / «Вечірній Київ»

Генератори є економічно невигідним рішенням для роботи бізнесу, як стверджують гості подкасту «Громадського радіо» директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко й очільник ГО Greencubator Роман Зінченко. Зокрема, малому бізнесу експерти рекомендують використовувати акумулятори й інвертори.

«Бензиновий генератор прямо по паливу буде 25-27 грн кВт*год. Плюс сам генератор, який вмирає десь за максимум 300-400 годин роботи, якщо він неякісний китайський. А якщо італійський чи німецький дуже добрий, то він протримається 1,5-2 тисячі годин. Якщо це порахувати, то ціна насправді фантастична – 35 грн за кВт*год. Зрозуміло, що в такій ситуації альтернатив більш, ніж багато», – пояснює Харченко.

Як зазначає Роман Зінченко, генератор може окупитися лише тоді, коли він працює на своїй номінальній потужності, заряджаючи акумулятори. В усіх інших випадках генератор призводить лише до збитків. Адже окрім великої вартості кіловату, недолік цього обладнання полягає у продукуванні електроенергії на 50-70% більше за реальне споживання підприємства у той момент.

Промислові електростанції

На думку експертів, генератор «під кафе» ніколи не зможе мати таку саму ефективність як промислова електростанція принаймні 20 МВт. Тож для великого бізнесу, наприклад мережі супермаркетів, рішенням може стати створення власної мережевої електростанції. Адже якщо кожен супермаркет обладнати сонячними панелями, газопоршневим двигуном і акумуляторною батареєю на 25% від максимального споживання по потужності, то на цьому можна ще й заробити.

«Якби в мене було там 100 плюс таких об’єктів, то я би ще їх віртуально через інтернет об’єднав в віртуальну електростанцію. І її послуги продавав би «Укренерго» як допоміжні послуги і мережі доволі непогано. Я б її ще окупив років за п’ять», – розповідає Харченко

Газова турбіна

Для середнього і великого бізнесу альтернативою використання генераторів може стати газова турбіна. Обладнання можна обирати навіть те, яке працює на суміші з воднем. Однак для запуску турбіни на більше 30 МВт знадобиться принаймні рік. Окрім цього, користування газовими турбінами передбачає низку й інших складнощів:

«Вам треба побудувати фундамент для цього, воно багато важить, це кілька десятків тонн. Друге – вам потрібно побудувати охолодження, бо така турбіна видає в повітря 450-500 °C тепла, або ви потім будете це тепло утилізовувати, і це ще 1,5-2 роки додаткової роботи. Потім вам треба фізично зібрати цей гігантський конструктор, в Україні немає команд з практичним досвідом збирання таких конструкторів. Наступне – підключення до інфраструктури. Приєднання, тестування – це довго».

Сонячна електростанція

Виробляти електроенергію підприємства можуть і за допомого сонячних електростанцій. Це рішення підходить для ОСББ, малих і середніх бізнесів. Однак таке джерело енергії не є стабільним, а українська енергосистема поки не достатньо підготовлена для інтеграції сонячних електростанцій.

«Я не можу сказати, що СЕС, які працюють за зеленим тарифом, які підключені до мереж операторів системи розподілів, є суто на скорочення власного споживання. Вони віддають в мережу. Просто їхня проблема полягає в тому, що вони підключені до тих ліній, які не мають можливості безпосередньо віддавати в транспортну мережу електроенергію», – зазначає Зінченко.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button