Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Борис Корпусенко / «Вечірній Київ»

В Україні лише 13-15% від загальної кількості людей з інвалідністю мають роботу, як пише «Рубрика».  Водночас у Європейському Союзі цей показник становить понад 50%. В інклюзивному працевлаштуванні лідером є Швеція – там роботою забезпечені понад 74% людей з інвалідністю.

За інформацією Держстату та Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю, в Україні проживає близько 2,7 мільйона людей з інвалідністю. Понад 86% з них можна інтегрувати у ринок праці, оскільки вони мають інвалідність II та III груп. Водночас, за даними Мінсоцполітики, внаслідок повномасштабної війни кількість осіб з інвалідністю в Україні вже перевищила три мільйони.

Громадська організація EasyBusiness провела дослідження про залучення до ринку праці вразливих верств населення. З огляду на отримані дані, серед основних перешкод у працевлаштуванні людей з інвалідністю можна виділити такі:

  • незацікавленість роботодавців через стереотипи про нижчу продуктивність і невмотивованість осіб з інвалідністю;
  • відсутність безбар’єрного простору на роботі та небажання роботодавців покращити інклюзивність приміщень;
  • відсутність безбар’єрного простору на шляху до роботи;
  • недоскональність нормативного середовища та низька правова культура у питаннях працевлаштування людей з інвалідністю;
  • низька ефективність державних програм з працевлаштування;
  • недостатня кількість фахівців з реабілітації, що призводить до збільшення періоду відновлення та повернення до економічної діяльності людей з інвалідністю.

Щоб покращити ситуацію з пошуком роботи для осіб з інвалідністю необхідно впровадити організаційні, інформаційні та регуляторні заходи. Зокрема, на думку голови EasyBusiness, потрібно:

  • змінити законодавство про працю в частині встановлення випробування для осіб з інвалідністю та загалом переглянути механізм працевлаштування;
  • надати людям з інвалідністю можливість працювати на посадах зі шкідливими та небезпечним умовами праці;
  • забезпечити активну інформаційно-комунікаційну підтримку програмам з працевлаштування людей з інвалідністю;
  • поширювати серед роботодавців роз’яснення щодо чинного законодавства у питанні працевлаштування людей з інвалідністю;
  • відв’язати розмір пенсій від факту зайнятості, а натомість запровадити нижчі податки на доходи для осіб з інвалідністю;
  • забезпечити компенсації роботодавцям за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю.

Якщо згадувати про досвід інших країнах, то одним з частих рішень є надання спеціальних квот роботодавцю. Такий підхід працює в частині країн Європи, Японії та Південній Кореї. Деякі країни застосовують вищу квоту для державного сектору. Також роботодавцям надається допомога у створенні інклюзивного робочого простору.

Водночас деякі країни практикують відсутність квот і добровільне працевлаштування людей з інвалідністю. Наприклад, цієї моделі притримуються Швеція, Норвегія, Нідерланди, США. Такий підхід спрямований на загальне створення культури безбар’єрності в суспільстві.

Хоча у таких країнах також передбачені певні інструменти для підтримки працевлаштування людей з інвалідністю. Зокрема, можуть надаватися компенсації за кар’єрних та освітніх радників, супровід на робочому місці, активну популяризацію успішного досвіду працевлаштування тощо.

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
всього від 100 грн/місяць!

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button