Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №11057, що зобов’язує державних замовників публікувати ціни на будівельні матеріали в системі Prozorro. Це нововведення має значно ускладнити реалізацію корупційних схем у сфері державних будівельних проєктів.

Закон набуде чинності після офіційного оприлюднення. Як випливає з матеріалів Центру протидії корупції (ЦПК), законопроєкт було розроблено для боротьби з відмиванням коштів у держбудівництві. Ініціаторкою виступила голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна. Над адвокацією законопроєкту ЦПК та партнери працювали з початку 2024 року.

Відомо, що впродовж 2022-2023 років на державне будівництво було витрачено понад 500 мільярдів гривень, що дорівнює витратам на зброю, кажуть в ЦПК. Раніше 80% замовників не публікували ціни на будматеріали, що давало змогу завищувати вартість закупівель. Наприклад, за інформацією порталу «Наші Гроші», ДП «Місцеві дороги Запорізької області» завищило ціни на будівництво шкільних укриттів у тендері на 433 млн грн.

Чи можемо пригадати приклад, як на ремонт фасаду школи витратили в Києві 30 мільйонів гривень, теж завищивши ціни на будматеріали.

Значно обмежувати можливість корупціонерів законодавці планують наступним чином:

  • Всі державні будівельні проєкти повинні публікувати інформацію про ціни на будматеріали.
  • Ціни на будівництво більшості об’єктів (школи, лікарні, дитячі садки) будуть доступні відразу після набрання чинності закону.
  • Ціни на фортифікаційні споруди будуть публічними через 60 днів, але тільки частково: відкритими будуть назви замовників і ціни на матеріали, тоді як інші деталі (компанії та місця будівництва) залишаться закритими з міркувань безпеки.
  • Моніторинг буде відбуватися шляхом аналізу даних у Prozorro.
  • Міжнародні донори, які підтримують Україну фінансово, також зможуть переконатися у прозорості витрат своїх коштів.

Центр протидії корупції (ЦПК) очікує підписання закону президентом для його остаточного набрання чинності.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button