На річницю згадуємо підрив радянськими військами Хрещатика в 1941 році. Що тоді сталося?
24 вересня Київ згадує трагедію, що знищила історичний центр міста та залишила десятки тисяч людей без житла.
24 вересня Київ згадує трагедію, що знищила історичний центр міста та залишила десятки тисяч людей без житла.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 124 днів. За цей час ми опублікували 24999 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Учора, 24 вересня, містяни згадували жертв теракту на Хрещатику 1941 року.
Так у цей день більш ніж 80 років тому, після окупації Києва німецькими військами у центрі міста сталися потужні вибухи. В результаті чого спалахнула масштабна пожежа.
За тиждень було знищено близько 200 будівель, серед яких готелі, театри, бібліотеки та житлові будинки, найвищий будинок довоєнного Києва – 12-поверховий хмарочос Гінзбурга, а близько 50 тисяч киян залишилися без даху над головою. Про це зазначає КМДА.
Радянська пропаганда довгий час приписувала це нацистам, про те ці вибухи були організовані в межах тактики «випаленої землі». Розвінчання цього міфу згадується у цьому матеріалі.
За інформацією Українського Інституту Національної пам’яті, у 1941 році радянські війська замінували центр Києва перед окупацією німцями. Операцію проводили інженерна частина 37-ї армії СРСР, 4-та дивізія НКВД та московська диверсійна група.
Замінували важливі об’єкти, включно з будівлями раднаркому, Верховної Ради та НКВС. Вибухівка була встановлена також у житлових будинках та історичних пам’ятках. Пізніше радянські вибухи знищили Успенський собор Києво-Печерської лаври. Німці намагалися розмінувати частину міста та врятували кілька будівель, таких як оперний театр і Будинок учителя.
Проте 24 вересня перші вибухи зруйнували кінотеатр «Люкс» і ще багато будівель на Хрещатику, зокрема, Гінзбургівський будинок і поштамт. Вибухи викликали масштабну пожежу, що знищила центр Києва та залишила близько 50 000 людей без даху над головою. Вогонь посилювався через легкозаймисті речовини, а пожежу неможливо було швидко локалізувати через відсутність води.
Ці теракти радянської влади стали приводом для нацистів розпочати масові розстріли євреїв у Бабиному Яру через тиждень після вибухів, що лише збільшило кількість жертв серед мирного населення.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті