Київ у епіцентрі пилової бурі. Це відбувається постійно?
Погодне явище протримається в місті до вихідних.
Погодне явище протримається в місті до вихідних.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Ці дні мешканці столиці можуть спостерігати погіршення якості повітря та пилову бурю, яка накрила кілька регіонів України.
Синоптики Укргідрометцентру пояснюють це потоками повітря з Каспійської низовини, які принесли пил та пісок нам.
Запиленість особливо відчутна у Полтавській, Дніпропетровській, Харківській та інших східних областях.
Пил потрапляє в Україну хвилями, і ситуація з покращенням видимості очікується ближче до вихідних, коли зміниться напрям вітру.
Місцева сухість землі також додає пилові частинки, що підсилює загальну ситуацію. Пилові частинки розповсюджуються через верхні шари атмосфери, переміщуючись з Казахстану та Узбекистану.
Також ситуація ускладнюється лісовими пожежами на території Росії, і вся ця суміш продуктів горіння також рухається у сторону Київщини.
Проте варто зазначити, що це не унікальне явище для Київщини. Масштабна пилова буря, також з Каспійського регіону, накривала Україну влітку 2021 року і це явище навіть мало власне ім’я — Астраханський суховій.
А майже пів року тому, місто страждало через пилову бурю з Сахари, яку принесло із середземноморського регіону.
Ще тоді екологи бил на сполох через цю ситуацію. А науковці з Copernicus (CAMS) говорили про те, що вже бачать певну тенденцію і спостерігають збільшення частоти та інтенсивності пилових шлейфів з Сахари, які досягають Європи. Зокрема це може бути пов’язано зі змінами в атмосферній циркуляції.
Згідно з дослідженням, за останні роки пил з Африки переміщувався до Європи багато разів: тричі взимку та кілька разів навесні. Іспанські науковці показали, що з 2005 по 2019 роки частота таких епізодів подвоїлася, а у 2020-2022 роках кількість та тривалість бурь ще зросла.
Еколог Олег Листопад попереджає, що пилові бурі стануть частими гостями в Україну через знищення лісових посадок під час війни.
Основна причина – пересихання ґрунту та відсутність рослинного покриву, який раніше підтримували лісосмуги. Зараз, через військові дії, лісосмуги більше не виконують захисну функцію.
Для запобігання пиловим бурям необхідно працювати над збереженням вологи в ґрунті та запобіганням опустелюванню.
На міжнародному рівні вирішенням може бути участь у програмах із засадження лісів. У разі збільшення частоти бур в Україні, можливо, доведеться застосовувати спеціальні захисні конструкції для будинків, подібно до країн, де бурі є частим явищем.
Також є стандартні рекомендації, що треба робити під час пилових бурь: пити більше води та проводити вологе прибирання вдома.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті