Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
фото: Сергій Касіян

Увечері 28 жовтня російські війська завдали удару по центру Харкова, пошкодивши будівлю Держпрому.

Ця знакова будівля на площі Свободи має велике значення для Харкова та України, вона є національною пам’яткою та однією з найбільших конструктивістських споруд світу.

фото з соцмереж

За даними мера Харкова Ігоря Терехова, близько дев’ятої вечора російські війська завдали удару авіабомбами КАБ по центру міста. Унаслідок цього вибуху в кількох адміністративних будівлях вибито вікна, зокрема в Держпромі, обласній лікарні та житлових будинках. Пошкоджено також низка будинків 1920-х років, які разом із Держпромом утворюють архітектурний ансамбль центру Харкова.

Обійшлось без жертв, постраждали шість осіб, усі вони мають легкі та середні травми.

фото: Суспільне Харків/Євген Гертнер

Держпром уже не вперше зазнає пошкоджень з початку повномасштабного вторгнення. Так першого березня 2022 року, під час ракетного удару по будівлі обласної адміністрації на площі Свободи, було вибито частину вікон Держпрому. Знову вікна та вітражі постраждали другого січня 2024 року від удару російської ракети поблизу будівлі, що пошкодило майже всю північно-західну частину фасаду.

Варто додати, що Держпром, або Будинок державної промисловості — це унікальний приклад авангардної архітектури, що поєднує ідеологічні та архітектурні риси своєї епохи.

фото: wikipedia

Він є першим радянським хмарочосом висотою у 13 поверхів, побудований у 1925–1928 роках, коли Харків був столицею УРСР.

У серпні 1943 року, перед відступом з Харкова, нацистські війська замінували Держпром разом із багатьма іншими будівлями міста. Проте вибух вдалося зупинити завдяки героїзму невідомого патріота, який пожертвував своїм життям. Хоч будівлю підпалили, залізобетонна конструкція не зазнала значних пошкоджень.

фото: travels.in.ua

У 2018 році Кабінет Міністрів України надав Держпрому статус культурної спадщини національного значення, включивши його до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button