Вчені виявили, що у парниковому ефекті винні мікроби, які живуть у шлунках корів та на болотах
У 2020 році рівень парникових газів різко підвищився.
У 2020 році рівень парникових газів різко підвищився.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Видання The Washington Post опублікувало дослідження, де вчені пояснили причину зростання рівня метану в атмосфері.
Так, ця тенденція була помічена ще у 2005 році й ситуація погіршується, а сам метан у короткостроковій перспективі понад у 80 разів сильніший за вуглекислий газ.
Тому він є серйозною проблемою для клімату Землі і його висока концентрація може підвищувати глобальну температуру. І тут, на жаль, виникає замкнене коло: потепління сприяє викидам метану, які, своєю чергою, ще більше підвищують температуру.
Раніше вважалося, що зростання викидів метану було пов’язане з використанням природного газу. Однак нове дослідження доводить, що головним джерелом підвищення метану є мікроби — мікроорганізмами, які живуть у шлунках корів, на фермах та в болотах.
Науковці дослідили зразки метану (CH4) з 22 різних точок світу в лабораторії Колорадо, щоб виявити вміст ізотопу C13 у молекулах та підтвердити джерело. Метан, який продукують мікроби, здебільшого одноклітинні організми археї, що мешкають у шлунках корів, на болотистих територіях та сільськогосподарських угіддях, зазвичай «легший» і містить менше атомів C13. На відміну від цього, метан з викопного палива важчий і має більше атомів C13.
За останні 15 років концентрація метану в атмосфері помітно зросла, і водночас він стає «легшим». Вчені створили модель для аналізу цих змін та з’ясували: лише значне збільшення викидів від мікроорганізмів може пояснити зростання рівня метану і зміну його складу.
Втім, дослідження не вказує, яка частина цих викидів має природне походження, а яка є результатом діяльності людини. Хоча мікроби в заболочених місцевостях здебільшого природні, ці організми також виділяють метан із водосховищ, сільськогосподарських полів та сміттєзвалищ.
З’являються також докази, що природні болота реагують на підвищення температури, виділяючи більше метану. Дані таких супутників як MethaneSAT та CarbonMapper з 2023 року фіксують глобальні «гарячі точки» метану в тропічних болотах Амазонії та Конго.
У висновку дослідження науковці наголошують, що необхідно зупинити бездумне використання природного газу, щоб скомпенсувати виділення метану болотами.
Вже понад 100 країн зобов’язалися зменшити свої викиди метану на 30% до 2030 року порівняно з рівнем 2020 року — проте наразі це лише слова і реальних дій не було. Натомість супутникові вимірювання показують, що концентрації зростають із темпом, який відповідає найгіршому сценарію.
Нагадуємо, що агенція візуальних комунікацій Top Lead опублікувала нове дослідження «російсько-українська війна: вплив на довкілля».
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті