Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 118 днів. За цей час ми опублікували 24954 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Ознакою демократичного суспільства є відкритість та доступність інформації, кожен громадянин має право отримати інформацію, яка не відноситься до конфіденційної, щодо діяльності державного апарату, його видатків, способу життя державних діячів.

Доступ до інформації в Україні реалізується шляхом публікації державними органами відкритих даних, тобто інформації в форматі, який зручно читати та обробляти. Такі дані публікуються на державному порталі відкритих даних.

Давайте розберемось яку інформацію про чиновників можливо знайти в відкритих джерелах. 

  1. Реєстр декларацій

Кожен державний службовець, відповідно до вимог законодавства повинен подавати декларацію про статки щороку, перед державною службою та по її закінченню. Також в декларації чиновників вказуються статки його сім’ї.

Тож, першим джерелом інформації про чиновника є його декларація. На що звертати увагу при вивченні даного реєстру: список членів сімї (він потім знадобиться), задекларовані доходи, нерухомість, авто.

  1. Реєстр нерухомості

Дослідивши декларації маємо змогу перейти до реєстру нерухомості. Після 2015 року реєстр нерухомого майна є відкритим, пошук в ньому можливо здійснювати за ПІБ.

Для перевірки доброчесності задекларованого та фактичного майнового стану перевіряємо записи самого декларанта, а також його родичів. Якщо буде знайдена нерухомість, оціночна вартість якого перевищує доходи особи, то це означатиме, що можливо особа недоброчесна, а її спосіб життя не відповідає її статкам.

  1. Виконавчі провадження

Наступне джерело інформації про державних службовців – є реєстр боржників. В даному реєстрі зберігаються відомості про осіб, які мають борги за рішеннями судів або які не сплатили штрафи, наприклад ПДР, подактової, тощо.

Про доброчесність особи можливо варто задуматись, якщо вона має борги за кредитами, має десятки несплачених штрафів за порушення ПДР або записана в реєстр боржників по аліментах.

  1. Суди – кримінальні справи

Державні судові реєстри дозволяють перевірити певну особи на предмет притягнення до кримінальної відповідальності.

Пошук за судовими справами досить обмежений: не всі кримінальні справи є публічними, реєстр судових справ містить інформацію з 2015 року. Але перевірка даного реєстру може надати важливу інформацію, тому це обов’язковий пункт в перевірці доброчесності чиновника.

  1. Суди – адміністративні справи

До адміністративних справ відносяться провадження, які передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення. Насправді це досить великий прошарок справ, сюди відносяться штрафи ПДР, домашнє насильство, порушення умов перетину кордону, несплата податків і багато іншого.

Тож, якщо при перевірці державного діяча трапляються адміністративні судові справи, то їх варто неодмінно дослідити.

  1. Суди – цивільні справи

К цивільним справам належать спори про майно, кредити, встановлення певних фактів, сімейні справи. В контексті перевірки доброчесності варто перевіряти категорію справ про майно, кредити. Знайдена інформація в судових справах повинна відповідати інформації, зазначеної в декларації державного діяча.

  1. Дані про бізнес

Важливим реєстром для перевірки є дані про бізнес чиновника та його родичів. Дані про бізнес можуть розказати про дохід особи та його родини, джерела надходження коштів, бізнес-інтереси.

В реєстрі компаній ми можемо знайти: організації в яких особа є власником, директором, а також дані про наявність/відсутність реєстрації підприємницької діяльності.

Реєстр компаній включає в себе дані про назву організацій, їх адреси, контакти, дані про власників (адреси та частки в компаніях), види діяльності компаній, тощо.

Висновки

Даний перелік реєстрів, за якими можливо перевіряти чиновників, не є вичерпним. Користуючись аналітичними інструментами перевірки людей, такими як Scanbe.io, можливо швидко отримати всю доступну інформацію про особу та сформувати власну думку про неї на основі фактів та офіційних джерел.

Спробуйте себе в ролі журналіста – розслідувача!

    Коментарі:

    Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

    *Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

    Newsletter button
    Donate button
    Podcast button
    Send article button