В Україні планується запустити систему торгівлі квотами на викиди парникових газів. Чому це важливо?
Запровадження цієї системи є важливим кроком у виконанні міжнародних зобов’язань України та адаптації до екологічних викликів.
Запровадження цієї системи є важливим кроком у виконанні міжнародних зобов’язань України та адаптації до екологічних викликів.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24991 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України анонсувало запуск національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ).
Пілотний етап запуститься не раніше 2028 року, а повноцінно система запрацює не раніше ніж через три роки після припинення або скасування воєнного стану.
Всі заходи описані в проєкті розпорядження Кабінету міністрів України «Про затвердження Плану заходів щодо створення національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів», оприлюдненому на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Впровадження програми планується робити у кілька етапів. Так зараз проходить етап обговорення основних пропозиції щодо структури та принципів роботи Національної системи торгівлі квотами (СТВ), а також відновлення системи моніторингу, звітності та перевірки викидів парникових газів (МЗВ) активно обговорюються. У 2025–2026 роках планують впровадити основні законодавчі зміни, зокрема ухвалити закон про СТВ і запустити Єдиний реєстр із МЗВ.
З 2026 до 2028 року планується створити організаційну структуру для навчань, підготувати методичні рекомендації та розпочати роботу Єдиного реєстру СТВ, сумісного із реєстром МЗВ. До кінця 2026 року повністю відновлять систему моніторингу, звітності та перевірки викидів (МЗВ).
У 2027–2028 роках заплановано ухвалити необхідні підзаконні акти, забезпечити ефективну роботу уповноважених органів, які відповідатимуть за функціонування Національної системи торгівлі квотами (СТВ), та запустити повноцінну роботу Єдиного реєстру СТВ.
Перші зміни вже почалися, 21 листопада 2024 року Верховна Рада України вже ухвалила законопроєкт №12131, який відновлює обов’язковий контроль і звітність за викидами парникових газів.
Так запуск національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ) є важливим рішенням, перш за все для виконання зобов’язань про євроінтеграцію, оскільки у Європі діє Європейська система торгівлі викидами (EU ETS), яка є однією з основних елементів кліматичної політики ЄС. Також це допоможе у боротьбі зі змінами клімату та має модернізувати промисловість в країні.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті