Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Урбанрух «У міста є Я» стартував у березні 2024 року. Ідея його створення з’явилася завдяки Ірині Озимок, засновниці руху та авторці однойменної книги. Проєкт втілили у життя за співпраці з архітекторками та урбаністками Зінаїдою Карман, Оленою Козаковою, Соломією Щегольською та за підтримки Ukraine-Moldova American Enterprise Fund. За пів року існування руху пройшло дві «хвилі» навчання, загалом в ньому взяло участь 800 підлітків й одна собака із 39 осередків у 27 містах України.

У різних містах України організатори проєкту знаходять менторів, які проходять навчання, а далі збирають школярів у своєму місті для щотижневих спільних зустрічей, навчання та створення проєктів, які покращують життя та розвиток українських міст. Наприклад, за час існування урбанруху провели вже понад 500 навчальних сесій, завдяки залученим підлітками коштам та роботі у Кропивницькому створили літній кінотеатр за дитячим ескізом, також шестеро підлітків-урбанрухівців взяли участь у Lviv Urban Forum 2024 як спікери панельної дискусії.

«Загальна мета проєкту — інвестувати в людей, які далі будуть розбудовувати країну. Я думаю, що в мене є ще особиста мета — мені на старості хочеться жити в комфортних містах в Україні», — розповідає організаторка урбанруху Ірина Озимок.

За її словами, вже зараз помітно, як знання, отримані під час навчання, проростають у школярах й організатори сподіваються, що молодь відчує себе достатньо компетентною й натхненою, щоб не чекати якихось змін, а стати їх творцями.

«Окрім знань й навичок проєктного менеджменту, ми дуже сильно підсилюємо їхню особистість. Вони розкриваються, стають сміливішими, вибудовують свої соціальні зв’язки», — зазначає Ірина.

Наприкінці тримісячного навчання понад двісті підлітків з 16 областей України приїхали на конкурс до Івано-Франківська, щоб представити свої проєкти, які вони спільно розробили для своїх міст, та поборотись за перші місця. Переможці отримують додаткове навчання, менторство та допомогу експертів у втіленні проєкту в реальність.

Серед представлених проєктів були: 

  • створення яскравого дитячого майданчику для дитячої лікарні у Миколаєві, 
  • модернізація підземного переходу у Харкові, 
  • реконструкція театру у парку в Білій Церкві, 
  • створення інформаційних табличок про постатей, чиїми імена назвали вулиці в Одесі, 
  • створення макету комфортної зупинки в Запоріжжі для привернення уваги до проблем з зупинками для громадського транспорту та інші.

Переможцями конкурсу стали школярі з Вінниці, які створили та вже почали втілювати проєкт «Open City», в рамках якого хочуть показати, що у місті є проблеми з безбар’єрністю середовища та спонукати мешканців та владу розв’язувати ці проблеми. Протягом п’яти місяців школярі планують проводити тренінги, щоб змінити мислення мешканців міста про рівний доступ та інклюзивне середовище, та організувати екскурсії віддаленими районами міста з використанням крісел колісних, беруш та пов’язок на очі, щоб всі охочі могли відчути з якими складнощами при пересуванні містом зіштовхуються люди з інвалідністю. Наприкінці проєкту планують встановлення звуко-інформаційних маячків для людей з порушеннями зору біля фонтанів міста.

«Мені надзвичайно подобається наша спільнота, осередок та наша менторка. Я дуже рада, що сюди потрапила й отримала нові знання, тому що я вже насправді можу аналізувати міста, наприклад на безбар’єрність. Для мене урбанрух та форум — це новий досвід взаємодії з такою великою кількістю людей, з якими у нас однакові погляди і в нас схожа мета. Я думаю, що у всіх нас спільна мета — це покращувати першочергово Україну, місця, наше життя й робити це для кожної людини», — розповідає учасниця Вінницького осередку Марія.

«Зараз набагато більше стає маломобільних груп населення. Українські військові повертаються з фронту, втративши зір, і з порушенням зору, й з втратами кінцівок. І насправді дуже важлива тема безбар’єрності, адже наші міста не пристосовані для цього. І ми одразу вирішили, що ми будемо створювати проєкт про запровадження інклюзивності, бо з цим проблеми по всій Україні», — пояснює про мету створення проєкту менторка Вінницького осередку Олександра.

Олександра розповіла, що планують на екскурсії запросити й працівників міської ради. 

За словами організаторки Урбанруху «У міста є Я» Ірини, сучасні школярі дуже свідомі — вони слідкують за харчуванням, піклуються про екологію й тема безбар’єрності середовища стала для них однією з найважливіших. Навчання урбаністиці покликано розвивати сильні сторони підлітків, щоб в майбутньому вони могли розвивати Україну.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button