Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 163 днів. За цей час ми опублікували 25291 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Музей сучасного африканского мистецтва у Кейптауні. Фото: Iwan Baan

Високі бетонні циліндри елеваторів, на перший погляд, є складною базою для реконструкції під офіси чи житло. Однак практика показує, що на цьому матеріалі можна створити видатні будівлі. Видання ArchDaily зробило підбірку 15 проєктів із перетворення промислових об’єктів для нових функцій.

Музей мистецтва у Кейптауні

Зерносховище на березі бухти в Кейптауні, Південна Африка, було збудоване у 1921 році й припинило діяти з початком ХХІ століття. Його вирішили переобладнати під Музей сучасного африканского мистецтва, який би експонував колекцію, подаровану німецьким меценатом Йохеном Цайцом.

Фото: Iwan Baan

За реконструкцію взялося британське Heatherwick Studio. Архітектори вирізали всередині приміщення, що складалося з понад сорока циліндрів, атріум, який зараз вражає своїм дизайном. Також облаштували 80 виставкових залів, архів, сад на даху. Відкриття відбулося у 2017 році.

Фото: Iwan Baan

Фабрика у Каталонії

Цементний завод у Сан-Жюс-Дасберні, неподалік Барселони, збудовано в 1924 році. Комплекс складався з 30 сховищ і підземних галерей. У 1970-х на закинуту будівлю натрапив архітектор Рікардо Бофіль і вирішив перетворити її на головний офіс своєї компанії Taller de Arquitectura.

Фото: Ricardo Bofill, Richard Powers

Робота обіцяла бути цікавою: сходи, що вели в нікуди, бетонні підпори, які нічого не підпирали, завислі у повітрі шматки заліза, великі порожні простори.

Від оригінальної споруди лишили вісім циліндричних корпусів, які стали офісами, архівами, бібліотекою та виставковим простором, прозваних «Собор». Архітектор також облаштував тут собі апартаменти.

Проєкт La Fábrica завершили у 1975-му. Зараз колишній завод більше нагадує казковий замок — зарослий в’юнкими рослинами, оточений пальмами, евкаліптами та кіпарисами.

Рікардо Бофіль помер у 2022 році від коронавірусу. У роковини його смерті Ла Фабріку на два дні відкривають для відвідувачів.

Музей-млин у Дуйсбурзі

Млин із зерносховищами в німецькому Дуйсбурзі будувався у 1908-1934 роках. Після її закриття місцеві мешканці виступили проти її знесення. Тож тут вирішили розмістити Музей сучасного мистецтва. Перепроєктуванням будівлі займалося швейцарське бюро Herzog & de Meuron.

Фото: Simon Menges

У 1999 році відкрили першу чергу, у 2021-му — архітектори додали розширення. Тепер музей називається на честь млина — Музей Кюпперсмюле.

Склад в Австрії

Збудований 1978 року зерновий елеватор у Галль-ін-Тіролі, Австрія, перебудували на склад деревного палива.

Фото: David Schreyer

Архітектор Ханно Шльогль у колаборації з obermoser + partner architekten добудував до оригінальної будівлі «корону» — простір-сітку для проведення корпоративних подій.

Фото: David Schreyer

Житловий комплекс у Балтиморі

Збудований у 1923 році елеватор у Балтиморі, США, колись був найбільшим і найшвидшим у світі. Він складався з зернової вежі заввишки 24 поверхи та 13 сховищ. У 2010 році архітектори Parameter Inc перетворили його на багатофункціональний комплекс Silo Point із житлом, магазинами, ресторанами, спа та офісами.

Фото: Parameter Inc

Читайте також: Брутальна краса: чи потрібно зберігати архітектурні пам’ятки індустрії? Розповідаємо на прикладі елеватора в Миколаєві

Фото: Parameter Inc

Готель у Бордо

Над перетворенням зерносховища на готель Bacalan Block у Бордо, Франція, працювали архітектори COSA Colboc Sachet. Шість циліндричних корпусів елеватора заввишки 36 метрів пристосували під лоббі.

Фото: Ivan Mathie
Фото: Ivan Mathie

Комплекс у Базелі

Перетворюючи закинуте зерносховище 1912 року в Базелі, Швейцарія, Harry Gugger Studio прагнули зберегти якомога більше внутрішньої структури. Тепер тут розміщуються робочі простори для творчих фахівців і молодих підприємців. У районі загалом живе велика частка художників і студентів.

Фото: Lukas Schwabenbauer
Фото: Lukas Schwabenbauer

Дивіться фото: У Чехії скотобійню перетворили на художню галерею з карусельними стінами

Бібліотека в Нанкіні

Зерносховище у передмісті Нанкіна в Китаї було частиною великої промзони у передгір’ї. Її перебудували під парк Виставки садівництва. Згодом China Architecture Design & Research Group взялася за перебудову зерносховища на бібліотеку. Кожен із десяти корпусів відведено певному концепту, де експозицію розміщено по спіралі, що йде в небо.

Фото: GEN BEN TANG

Бібліотека у Цзянмені

Цей проєкт у китайському Цзянмені надихався успіхом попереднього. Перебудову зерносховища на комплекс із бібліотекою та книгарнею розробляли SEU-ARCH Art+Zen Architects.

Фото: Zen Architects
Фото: Zen Architects

Офіси в Парижі

Офісний центр, спроєктований VIB Architecture, розташовано у п’яти метрах від кільцевої дороги на сході Парижа.

Фото: Stéphane Chalmeau, Daniel Moulinet

Житло в Копенгагені

Про будівництво «п’ятихвилиного міста» Нордгавн у Копенгагені, Данія, «Хмарочос» розповідав тут. Один із житлових комплексів нової забудови — це колишній елеватор заввишки у 17 поверхів. Проєкт розробляли Cobe.

Фото: Rasmus Hjortshøj – COAST

Архітектори повністю змінили фасадні частини, в той час, як інтер’єри максимально демонструють оригінальну структуру зерносховища.

Фото: Rasmus Hjortshøj – COAST

Школа в Аргентині

Будівлю млина з зерносховищем у районі порту в місті Санта-Фе, Аргентина перебудували під школу. Проєкт розробляли муніципальні архітектори. Під час перебудови знесли пізніші нашарування, залишивши тільки оригінальний об’єм 1920-х років.

Фото: Federico Cairoli
Фото: Federico Cairoli

Житло у Бельгії

Житловий комплекс Kanaal у бельгійському Вейнегемі біля Антверпена, проєктували Stéphane Beel Architects. Два з восьми корпусів зерносховища ХІХ століття знесли, збудувавши натомість нові прибудови, а в решті зробили невеликі отвори-вікна. Крім квартир, комплекс включає також музей сучасного мистецтва та офіси.

Фото: Jan Liégeois

Художній університет у Гельсінкі

Проєкт художнього університету в столиці Фінляндії, в який інкорпоровано елеватор, розробляли JKMM Architects.

Фото: Tuomas Uusheimo
Фото: Tuomas Uusheimo

Портовий центр в Окленді

В Окланді, Нова Зеландія, промисловий комплекс, розташований в районі порту і який включав будівлю елеватора, перетворили на громадський центр із офісами. Проєкт розробляли Taylor Cullity Lethl​ean, Wraight + Associates.

Фото: Jeff Brass, Simon Devitt Photographer

Також у цій статті «Хмарочоса» згадується музей мистецтв у Норвегії, який так само збудували на основі елеватора.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button