Сім’я айтівців продала квартиру у Києві, щоб відкрити ферму альпак у Карпатах
Ідея з’явилася після відпочинку на конюшні в Ісландії.
Ідея з’явилася після відпочинку на конюшні в Ісландії.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 163 днів. За цей час ми опублікували 25291 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Леся Кушнір, Senior Delivery Manager в міжнародній IT-компанії, поділилася історією свого рішення продати квартиру у Києві та заснувати ферму альпак «Хитра стайня» на межі сіл Річка та Яворів в Івано-Франківській області.
Ідея створити ферму в Карпатах з’явилася у 2020–2021 роках, під час пандемії. Леся перейшла на віддалену роботу, діти — на дистанційне навчання, а чоловік звільнився, що дозволило переїхати в гори. Ферму вирішили облаштувати на землі, яка дісталася Лесі від бабусі та дідуся. Спочатку планували звести будиночки під оренду для туристів, але зрештою зупинилися на фермі альпак.
У лютому 2022 року родина вирішила залишитися в Карпатах. Щоб профінансувати проєкт, сім’я продала чотирикімнатну квартиру в Києві. Отримані кошти інвестували у створення ферми «Хитра стайня». Локацію планують відкрити для відвідувачів у 2025 році з двома форматами: денні екскурсії та оренда будинків для проживання. Леся продовжує працювати в IT, що допомагає фінансово підтримувати проєкт.
Найбільш неочікувані витрати припали на земельні роботи. У гірській місцевості Карпат вирівнювання, дренаж і облаштування доріг виявилися складними й дорогими. Наприклад, на покращення останніх 600 метрів дороги до ділянки витратили близько восьми тисяч доларів.
У травні 2024 року родина привезла альпак із Польщі, і підготовка до цього зайняла майже рік. Проте Леся зазначає, що хоча альпаки не потребують складного догляду, але їх утримання має свої особливості. Це стадні тварини, тому їх утримують групами щонайменше з трьох особин однієї статі. Для випасу виділили понад три гектари землі, яку огородили й розділили на частини для чергування випасу.
Харчування складається зі свіжої трави, сіна та додаткового корму, який спершу завезли з Польщі, а згодом замінили на український аналог для малої рогатої худоби. Ще альпак стрижуть раз на рік, оскільки їхня шерсть дуже цінна — гіпоалергенна, легка, м’яка. З однієї альпаки отримують до п’яти кілограмів шерсті, чого вистачає для виготовлення 15–25 шапок.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті