Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 174 днів. За цей час ми опублікували 25375 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Oleksii Shikov / Unsplash

Ірландська авіакомпанія Ryanair звернулася до влади Євросоюзу з проханням не наливати пасажирам більш двох алкогольних напоїв у барах аеропортів, повідомляє The Guardian.

Лоукостер залишає за собою право відмовити у посадці пасажирам у стані алкогольного сп’яніння. Однак буває, що п’яну людину не відразу помітно або ж випитий в аеропорту алкоголь починає діяти вже на борту. Часто пасажири напиваються, коли рейс затримується. Найчастіше інциденти трапляються з пасажирами, що літають на Ібіцу та грецькі острови.

Зараз Ryanair судиться з пасажиром (чи пасажиркою), через «неприпустиму поведінку» якого довелося посадити літак, що прямував із Дубліна на Канарські острови, у португальському Порту. Авіакомпанія вимагає відшкодувати понад 15 тисяч євро за готельні номери, в яких довелося розмістити на ніч 160 пасажирів і екіпаж, інші витрати, як-то аеропортовий збір, пальне й, зокрема, вартість заміни команди екіпажу — бо в попереднього вичерпався ліміт робочих годин.

За даними IATA, після пандемії випадки з буйними пасажирами почастішали — бо кількість рейсів скоротилася, а попит збільшився. Так, у 2023 році один інцидент припадав на кожні 480 рейсів, у 2022-му — один на 568, а в 2021 році — один на 835.

Ryanair пропонує запровадити правило, аби бари в аеропортах просили у пасажирів пред’являти посадкові талони і на їх основі обмежувати кількість випитого двома напоями — за тим же принципом, що й продаж спиртного у д’юті-фрі.


Сам лоукостер продає алкогольні напої на борту. Дохід від додаткових послуг майже дорівнює доходу від продажу власне квитків. Водночас бортпровідники можуть відмовити пасажирам в алкогольних напоях, якщо помітять, що тим уже досить.

Ryanair запевняє, що ті, хто п’ють на борту, не становлять такої проблеми, як ті, хто набрався в аеропорту, потім сідає в літак, вважаючи, що все під контролем, і далі під час польоту стає некерованим.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button