Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 251 днів. За цей час ми опублікували 25978 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Хром. Фото: Alchemist-hp (www.pse-mendelejew.de)

Надрами України володіють представники 51 країни, йдеться у дослідженні YouControl.

Найбільше серед співвласників компаній — представників Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великої Британії (23), Німеччини (21), Чехії (16), США (14), Туреччини та Сейшельських островів (по 13), Австрії (12) і Белізу (10).

Марганець. Фото: Alchemist-hp (www.pse-mendelejew.de)

Загалом дозволи на користування надрами мають понад 2,2 тисячі компаній та 78 фізичних осіб. Більшість мають по одному дійсному дозволу, проте є низка компаній, де ця кількість сягає десятків і навіть сотень: Укргазвидобування має 213 дозволів, а Укрнафта — 89.

До СКМ входить 39 юридичних осіб, до Смарт-холдингу — 17, до Західнадрасервісу — 13, Істван має 12, а АТБ — 11.

Критичні мінеральні ресурси

Спеціальні дозволи на користування 16 критичними копалинами мають 39 компаній. Сім державних компаній мають спецдозвіл на користування германієм. Державний «Демурінський ГЗК» має право на користування рудами ванадію, ніобію, скандію. До березня 2023 року бенефіціаром цієї компанії був росіянин Михайло Шелков, який перебуває під санкціями РНБО.

Фото: Jurii // images-of-elements.com/germanium.php, CC BY 3.0

Приватний сектор представлений такими великими гравцями, як СКМ, Смарт-холдинг, Західнадрасервіс, Істван та АТБ.

Значна частина дозволів сконцентрована в руках корпоративних груп осіб, які перебувають під санкціями.

Право на користування копалинами, що містять титан, ванадій, скандій та цирконій мають три компанії з групи підсанкційного бізнесмена Дмитра Фірташа.

Цирконій. Фото: Alchemist-hp (pse-mendelejew.de)

«Шахтоуправління Покровське», що має право на германій, пов’язане з групою «Смарт-Холдинг» екснардепа Вадима Новинського, котрий перебуває під санкціями РНБО. Компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським, мають спецдозволи на марганцеві руди.


З початком повномасштабного вторгнення доступ до даних щодо покладів корисних копалин та дані про ліцензії на їхній видобуток був закритий. Водночас на порталі відкритих даних є перелік спеціальних дозволів на користування надрами. Фахівці YouControl взяли за основу список критичних корисних копалин з 50 мінеральних ресурсів, що опублікувала Геологічна служба США у 2022 році.

Літій. Фото: Dnn87, CC BY 3.0

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button