Росія все частіше використовує Telegram для вербовки українських підлітків й молоді
Їхня схема вербування і організації терактів дуже схожа на те, як працюють наркоторговці.
Їхня схема вербування і організації терактів дуже схожа на те, як працюють наркоторговці.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 253 днів. За цей час ми опублікували 25987 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Команда незалежного видання Texty.org.ua проаналізувала повідомлення СБУ про теракти й виявила, що для цього Росія все частіше вербує через Telegram дітей.
Так останнім часом в Україні частішають підпали та вибухи, а терористами стають підлітки та молодь віком від 16 до 20 років.
Лідером за кількістю терактів є Київщина, що логічно, оскільки тут проживає найбільше людей. «Типовими терористами» стали мешканці Київської, Одеської, Дніпропетровської та Харківської областей.
У 2022–2023 роках терактів було менше, а їх виконавцями здебільшого були «сплячі» агенти — люди, завербовані раніше. Однак з часом таких агентів стало менше, і тепер Росія частіше просто платить терористам, що підтверджує СБУ.
Більшість учасників терактів шукали швидкий заробіток. Це люди, які потребують грошей і не розуміють наслідків своїх вчинків — наркозалежні, безробітні, криміналітет і часто молодь, зокрема неповнолітні. Останні мають різні мотиви: від бажання, щоб на них звернули увагу, до проблем із батьками. Також є й простіші мотиви — бажання заробити гроші або похвалитися дорогими речами. Неповнолітніх залучають не тільки до підпалів авто чи руйнування інфраструктури, а й до підготовки терактів чи участі в них.
Росіяни використовують все більше способів, щоб дістатися до українських дітей, зокрема через соціальні мережі, насамперед Telegram і багато затриманих зізнаються, що саме через цю соцмережу вони шукали можливість швидко заробити.
Вербувальники діють за відпрацьованою схемою. Вони обіцяють гроші за відносно прості злочини: агітувати за Росію, підпалювати автівки чи нищити залізничні реле. Якщо на цьому етапі терористами не схопили, йому доручають серйозніші завдання. Вийти з цієї ситуації, як показує досвід, дуже важко. Якщо хтось вирішить припинити свою діяльність, куратори починають шантажувати, погрожуючи передати інформацію правоохоронцям.
Росіяни постійно вдосконалюють свої методи вербування молоді та неповнолітніх. Раніше вони просто рекламували свої канали й чекали, що люди самі звернуться. А зараз вони можуть навіть надіслати голосові повідомлення випадковим дітям.
Цікаво, що росіянам не довелося вигадувати нові способи. Їхня схема вербування й організації терактів дуже схожа на те, як працюють наркоторговці. Вони вербують кур’єрів і продають наркотики фактично онлайн, використовуючи «закладки», при цьому жодна ланка не контактує безпосередньо з іншою. Схема з терактами працює подібно. Спочатку замовники в Росії знаходять людину, яка виготовляє вибухівку. Потім вибухівку залишають у певному місці, де її забирає безпосередній виконавець теракту, один з одним вони не контактують.
Наприклад п’ятого лютого на Хмельниччині стався теракт, у якому були затримані двоє виконавців: 17-річний студент і наркозалежний. Вони не знали один одного, а спілкувались через спільного куратора. Студент виготовив вибухівку, начинив її гайками та арматурою, а для детонації використав мобільний телефон. Він передав вибухівку через геолокацію своєму куратору, а той переслав її наркозалежному, який мав здійснити теракт. Проте наркозалежний передав вибухівку кур’єру, який не знав про це, і він приніс її до ТЦК, що призвело до жертв серед людей.
Цей випадок показує, як російські куратори ставляться до своїх виконавців: їх можна підривати дистанційно або використовувати для одноразових дій, навіть знаючи, що їх затримають. Це свідчить про дуже цинічне ставлення до власних агентів.
Для запобігання погіршенню ситуації Texty.org.ua пропонує в першу чергу заборонити Telegram і зосередитись на патріотичному вихованні молоді.
На їхню думку, Міносвіти у співпраці з МВС та СБУ повинно проводити уроки, на яких пояснюватиметься, що буде з підлітками, якщо вони погодяться на теракт за гроші, демонструючи фото підірваних виконавців і відео з судів, де зачитують вироки зрадникам.
Але у школах на офіційних уроках з дітьми про це не говорять. МОН натомість видало загальні рекомендації для батьків, які також не знають, як відбувається вербування підлітків через Telegram і що це все взагалі означає. Таким чином, держава знову діяла формально, переклавши відповідальність на інших.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті