Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 261 днів. За цей час ми опублікували 26048 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Рем у віці п’яти місяців. Фото: Colossal Biosciences

Американська компанія Colossal Biosciences заявила про «воскресіння» кількох особин виду вовк жахливий, що існував на території Північної Америки і вимер приблизно 10 тисяч років тому. Цей вид був відомий науці лише за викопними рештками.

Вовк жахливий (Aenocyon dirus) став прообразом лютововків у сазі Джорджа Мартіна «Гра престолів».

Порівняння розмірів вовка жахливого з людиною. Зображення: Aledgn, CC BY-SA 4.0

Біоінженери позичили у музеях зразки скам’янілостей — зуб віком 13 тисяч років, знайдений у штаті Огайо, та вушну кістку віком 72 тисяч років із Айдахо, повідомляє журнал TIME, який помістив новину про відновлення виду на обкладинку.

Вилучення генетичного матеріалу зі щелепи лютововка. Фото: Colossal Biosciences

Далі розшифрували геном лютововка і відредагували ключові гени сучасного сірого вовка (Canis lupus), щоб якомога точніше відтворити фенотип вимерлого виду. Як сурогатних матерів використали домашніх собак.

Білосніжні щенята Ромул і Рем народилися першого жовтня. Наприкінці січня цього року народилася Калісі.

Фото: Colossal Biosciences

Насправді живий вид від вимерлого відділяє напрочуд мало генетичних рис. Як і інші псові, вовк має близько 19 тисяч генів (у людей і мишей їх близько 30 тисяч). Створення лютововків вимагало внесення лише 20 правок у 14 генах звичайного сірого вовка. Серед цих змін — біла шерсть, більший розмір, ширша голова, потужніші щелепи, більш м’язисті ноги і характерне виття.

Фото: Colossal Biosciences

Клонування зазвичай передбачає виокремлення клітини зі зразка тканини тварини-донора. Ядро цієї клітини містить всю ДНК. Цим ядром заміняють ядро яйцеклітини, яка розвивається в ембріон й імплантується у матку сурогатної матері.

Colossal працює за менш інвазивним методом. Біоінженери використали зразки крові сірого вовка-донора, а саме ендотеліальні клітини, які вистилають кровоносні судини. Потім вчені переписали ключові гени в ядрі клітини. При цьому жодна ДНК лютововка не була вмонтована в геном сірого вовка.

Фото: Colossal Biosciences

Генетично модифіковане ядро перенесли в денуклеаризовану яйцеклітину. Ембріони виношували дві самиці гончих собак. Цуценят діставали за домогою розтину, аби уникнути ускладень під час пологів.

Собаки годували дитинчат лише кілька перших днів. Після відлучення вовченят годували м’ясним пюре, що нагадувало напівперетравлене м’ясо, яке вовчиці відригують, щоб годувати наплід. Зараз Ромула і Рема годують яловичиною, кониною та олениною — м’ясо дають великими шматками, аби вони могли його розривати самі, наче впольовану здобич.

Лютововки живуть у заповіднику на території 800 гектарів, місце розташування якого не розголошується.

Фото: Colossal Biosciences

З першого дня вони завжди поводилися як вовки і рідко демонстрували поведінку, схожу на собачу.

Їх не збираються розмножувати як вид за межами заповідника. Вовк жахливий вимер внаслідок зникнення великих тварин Льодовикового періоду, на яких полював. Нині екосистема для нього не пристосована.


Colossal Biosciences була заснована у 2021 році й наразі у ній працює 130 вчених. Компанія працює над відродженням інших вимерлих видів, серед яких кошлатий мамонт, додо, тасманійський сумчастий вовк тилацин. У березні Colossal повідомили про створення хімери — кошлатої миші з ДНК мамонта.

Дивіться фото: Тасманійські дияволи вперше народилися в материковій Австралії

Навіщо це? Colossal стверджує, що розробляє методи, які можуть запобігти вимиранню сучасних тварин, котрі перебувають під загрозою зникнення. Так, досвід відродження мамонта може допомогти у створенні витривалих слонів, краще адаптованих до змін клімату. А відродження лютововка може допомогти в порятунку вовка рудого (Canis rufus).

Види постійно вимирають, але останнім часом цей процес прискорився через вплив людини на планету.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button