Студенти знайшли плівки з фільмами 1920-30-х років, які вважалися втраченими
У грудні дослідники виявили фільм «Карл Бруннер» 1936 року, зараз — «Трипільську трагедію» 1926 року і «Секрет рапіду» 1930 року.
У грудні дослідники виявили фільм «Карл Бруннер» 1936 року, зараз — «Трипільську трагедію» 1926 року і «Секрет рапіду» 1930 року.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 271 днів. За цей час ми опублікували 26115 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Студенти-кінознавці з Університету імені Карпенка-Карого знайшли три архівні кіноплівки з фільмами 1926-1936 років, що їх вважали втраченими. Стрічки передали у фонд Довженко-Центру.
У грудні Алік Дарман і Володимир Прилуцький виявили фільм «Карл Бруннер» 1936 року, розбираючи архів робіт випускників університету Карпенка-Карого. Поки у віднайденої позитивної фільмокопії відсутня фонограма, її пошуки тривають.
Фільм створили на Одеській кінофабриці «Українфільм» режисери Олексій Маслюков і Мечислава Маєвська. Стрічку про антифашистське підпілля Берліна було знято за сценарієм угорського письменника Бели Балажа.
Зараз Дарман і Прилуцький зробили нову знахідку: плівкові фільмокопії двох німих стрічок — «Трипільська трагедія» Олександра Анода-Анощенка 1926 року і «Секрет рапіду» Павла Долини 1930 року.
Вважалося, що ці плівки зберігалися лише у російському Госфільмофонді.
«Ці плівки — контратипи, частина комплекту вихідних матеріалів фільму. Саме з них друкують позитивні, прокатні копії. Це унікальний випадок, бо якщо в інших фондах та архівах можемо знаходити позитиви, то комплект вихідних матеріалів до нас потрапляє вкрай рідко. Ми вже поставили в план сканування ці фільми. Тобто незабаром буде можливість переглянути ці унікальні знахідки», — зазначає керівниця фільмосховища Довженко-Центру Тетяна Деркач.
«Трипільську трагедію» знімали на Ялтинській кінофабриці ВУФКУ. Фільм розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року: ті вирушили встановлювати радянську владу на охоплену повстаннями Київщину і були розгромлені повстанцями отамана Зеленого.
Фільм знято у пригодницькому жанрі з чисельними сценами перестрілок, бійок і баталій за участі сотень статистів, кавалерії та артилерії. Кривава видовищність забезпечила «Трипільській трагедії» глядацький успіх, але тогочасні критики звинуватили стрічку в натуралізмі, бандитизмі і демонстрації негативного прикладу для українського селянина.
Ця плівка є однією з найстаріших кінознахідок на території України за останній час.
«Секрет рапіду» — виробнича драма, якій конфлікт розгортається навколо приховування старим робітником таємниці обробки сталі. Цехи відзняли на заводах Києва, Харкова і Горлівки.
«Секрет рапіду», знятий на Київській кінофабриці, є першим фільмом режисера Павла Долини, знайденим в Україні. Більшість його робіт зараз вважаються втраченими, жодної не було оцифровано.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті